Ukrajina dokončuje postup potřebný k vydání Rusa zadrženého v Praze

foto Ilustrační foto - Shromáždění v Sevastopolu u příležitosti výročí připojení Krymu k Rusku.

Kyjev/Praha - Úřady v Kyjevě nyní dokončují proces nutný k tomu, aby byl z České republiky na Ukrajinu vydán ruský občan Alexandr Frančetti. Serveru RBK-Ukrajina to dnes řekl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka na dotaz ČTK sdělil, že Ukrajina už podala žádost o Frančettiho vydání.

Nikolenko potvrdil, že Frančetti, který byl v minulosti zapojen do ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym, byl v neděli českými úřady zatčen právě na ukrajinskou žádost.

"Zadržení je výsledkem společného postupu ukrajinských a českých právních orgánů, jehož cílem je přivést Alexandra Frančettiho k odpovědnosti za spáchání řady trestných činů proti našemu státu, konkrétně pak za účast v ruské okupaci Krymu," uvedl Nikolenko. "Ukrajinská strana nyní pracuje na dokončení nezbytných procesů předání Alexandra Frančettiho ukrajinské justici," doplnil mluvčí.

"Ukrajina podala žádost o vydání státního příslušníka Ruské federace jménem Alexandr Frančetti," sdělil za českou stranu Řepka. Podle něj lze v obdobných případech podat žádost přímo ministerstvu spravedlnosti, a to na základě Evropské úmluvy o vydávání. Teoreticky by bylo možné i podání diplomatickou cestou, tedy prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí.

"V současné době je věc posuzována kompetentním státním zastupitelstvím, kterým je Městské státní zastupitelství v Praze. Posuzuje podání návrhu na vzetí osoby do předběžné vazby, taktéž je příslušné k provedení předběžného šetření podle zákona o mezinárodní spolupráci," vysvětlil Řepka.

O přípustnosti vydání - tedy o splnění všech zákonných podmínek pro extradici - budou následně případně rozhodovat soudy. "Teprve po projednání věci před příslušnými soudy bude moci být eventuálně spis předložen ministerstvu spravedlnosti," dodal český mluvčí. K případnému vydání musí dát následně souhlas česká ministryně spravedlnosti. Extradiční proces obvykle trvá nejméně několik měsíců.

"S ohledem na aktuální procesní fází řízení o vydání ministerstvo spravedlnosti není oprávněno se vyjadřovat k tomu, zda je ve smyslu platné legislativy vydání ve věci přípustné, respektive zda je žádost Ukrajiny důvodná," uzavřel Řepka.

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov dnes uvedl, že česká strana zatím Moskvu o Rusově zadržení oficiálně neinformovala. Podle odpoledního vyjádření mluvčí českého ministerstva zahraničí Evy Davidové bylo ale o zadržení ruského občana informováno ruské velvyslanectví v Praze i ukrajinská strana.

O Frančettiho zadržení napsala dříve ruská agentura Ria Novosti s odvoláním na představitele krymských úřadů Alexandra Molochova. Mluvčí českého policejního prezidia Ondřej Moravčík potvrdil, že na pražském letišti byl v neděli zatčen ruský občan na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou.

Podle dřívějších informací portálu iRozhlas byl Frančetti šéfem jedné z polovojenských formací, které se v roce 2014 aktivně podílely na anexi Krymu. V okolí Sevastopolu vedl rozvědnou skupinu Severní vítr, která měla chránit město před možnými útoky. Do Sevastopolu přijel podle vlastních slov dva dny před vypuknutím konfliktu, tedy 25. února 2014. Potvrdil také, že jeho skupina spolupracovala s velením ruské námořní flotily.

Server iRozhlas v roce 2019 napsal, že Frančetti má od roku 2000 trvalý pobyt v Praze, kde se živí jako fitness trenér a také podniká. Střídavě žije v hlavním městě České republiky a na Krymu.

Moskva žádá po Praze podrobné informace o kauze Frančetti

Moskva žádá od Prahy podrobné informace o nedělním zadržení Frančettiho, uvedla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Ruská diplomacie podle ní zaslala odpovídající nótu českému ministerstvu zahraničí a upozornila českého velvyslance v Rusku, že "destruktivní" politika ČR vůči Rusku povede k dalšímu zhoršení vztahů a "neobejde se bez ruské reakce". České ministerstvo zahraničí sdělilo, že případ nemá souvislost se česko-ruskými vztahy a že ruská ambasáda v Praze byla o zadržení informována..

"V souvislosti se zadržením ruského občana A. Frančettiho na pražském letišti (...) jsme v rozhovoru s českým velvyslancem v Moskvě V. Pivoňkou požádali o poskytnutí podrobných informací o motivech jednání českých úřadů," sdělila na webu ruské diplomacie Zacharovová. "Velvyslance jsme upozornili, že pokračování destruktivní linie Prahy vůči Rusku a jeho občanům povede z iniciativy české strany k další degradaci bilaterálních vztahů a nezůstane bez reakce z naší strany," dodala.

Ruská ambasáda v Praze podle Zacharovové zaslala odpovídající nótu české diplomacii. Moskva podle ní očekává rychlou reakci České republiky a odpovědi na ruské dotazy.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov o něco dříve podle agentury TASS prohlásil, že ČR zatím Rusko neinformovala o Frančettiho zadržení. "Česká strana nás neinformovala, alespoň ne do doby, kdy jsem přijel na toto jednání," řekl Lavrov na dnešní tiskové konferenci týkající se rozhovorů s představitelem San Marina. "Příslušné otázky byly zaslány prostřednictvím ruského velvyslanectví v České republice," doplnil ministr.

Oficiální žádost o informace pak podle něj byla podána prostřednictvím ruského vyšetřovacího výboru. Lavrov dodal, že Rusko by se rádo dozvědělo, jaký je důvod Frančettiho zadržení. "Možná je to (jeho) boj proti neonacistům z takzvaných dobrovolnických praporů, které jsou i na Západě považovány za nelegální?" tázal se Lavrov. Dobrovolnické oddíly se zapojily po boku ukrajinské pravidelné armády do bojů proti proruským separatistům na východě země. "Chceme pochopit, oč se jedná, a doufáme, že české úřady budou pečlivě dodržovat zákonné principy a nepoddají se politickým provokacím," dodal šéf ruské diplomacie.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Eva Davidová dnes odpoledne ČTK sdělila, že o zadržení Frančettiho bylo informováno ruské velvyslanectví v Praze i ukrajinská strana, která žádá Frančettiho vydání. Večer to v oficiální reakci ministerstvo zopakovalo.

"Další kroky jsou nyní plně v kompetenci příslušných justičních orgánů. Případ nemá žádnou souvislost s česko-ruskými vztahy. Postup českých orgánů vychází výhradně ze závazků ČR v oblasti mezinárodní policejní spolupráce a jedná se o standardní extradiční řízení," uvedl Černínský palác.

Mluvčí českého policejního prezidia Ondřej Moravčík v neděli potvrdil, že na letišti byl zatčen ruský občan na základě mezinárodního zatykače vydaného Kyjevem. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí mezitím upřesnilo, že Frančetti byl zatčen na základě společného postupu ukrajinských a českých úřadů a že ukrajinská strana usiluje o jeho vydání. Věc nyní posuzuje pražské městské státní zastupitelství, které se rozhodne, zda pro Rusa navrhne předběžnou vazbu.

Ukrajinská generální prokuratura dnes podle serveru RBK Ukrajina sdělila, že kvůli vydání Frančettiho se na Prahu obrátila v srpnu 2020.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď