Ukrajina další noc čelila ruským vzdušným útokům

foto Ilustrační foto - Trosky ruské rakety sestřelené ukrajinskou protivzdušnou obranou. 18. května 2023.

Kyjev - Prakticky po celém území Ukrajiny byl v noci opět vyhlášen letecký poplach varující před ruskými útoky. Ukrajinská protivzdušná obrana zasahovala ve městě Kryvyj Rih na jihu země, ve Lvově na západě i v Kyjevě. Podle oznámení ukrajinských vzdušných sil se jí podařilo sestřelit 16 z 22 dronů Šáhed íránské výroby včetně všech letících na Kyjev a tři ze šesti střel s plochou dráhou letu Kalibr. Za květen podniklo Rusko už desátý ruský nálet na metropoli, přičemž od posledního neuplynulo ani 24 hodin, upozornila agentura Unian.

V Kryvém Rihu přivodily ruské útoky zranění dvěma lidem a poškodily administrativní budovu a průmyslový podnik, uvedl šéf vojenské správy v Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na telegramu.

"Kryvyj Rih. Výbuchy, Nic nefoťte a netočte a nedávejte to na internet. Dbejte na bezpečí svých blízkých. Letecký poplach trvá," varoval předtím Oleksandr Vilkul z oblastní správy.

Ruské síly podle úřadů v Kyjevě také v několika vlnách zaútočily pomocí dronů íránské výroby na hlavní město. Zprávy o zraněných nebo vážnějších škodách z metropole nejsou.

"Zůstaňte v krytech až do odvolání," nařídil šéf vojenské správy v Kyjevě Serhij Popko. Rusové se podle médií touto taktikou zřejmě pokoušejí vyčerpat protivzdušnou obranu chránící hlavní město a ovlivnit psychiku obyvatel Kyjeva.

Ve Lvově drony cílily na "objekt kritické infrastruktury", sdělil na telegramu starosta Andrij Sadovyj. O jaký objekt šlo, ale nepřiblížil. Při útocích na Lvov podle něj nikdo nebyl zraněn.

Agentura Unian připomněla, že letecký poplach byl vyhlášen už ve čtvrtek večer poté, co odstartoval ruský letoun MiG-31, který je nosičem hypersonických střel Kinžal. O noc dříve Rusové napadli Kyjev a několik oblastí. Ukrajinská protivzdušná obrana hlásila sestřelení 29 z 30 střel s plochou dráhou letu, které Rusové na Ukrajinu vyslali.

Zatímco se Ukrajina připravuje na dlouho očekávanou protiofenzivu, Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo své vzdušné údery. Po úterních útocích ukrajinská strana informovala o sestřelení šesti ruských hypersonických střel Kinžal. Moskva popřela, že by jich tolik na Ukrajinu vypustila, a naopak oznámila zásah systému protivzdušné obrany Patriot dodané Kyjevu západními spojenci. Pentagon ve čtvrtek uvedl, že způsobená škoda již byla opravena.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď