Ukrajina čelila další vlně útoků, Rusko hlásí výbuchy v Belgorodské oblasti

foto Kouřové stopy nad Kyjevem během ruského raketové ho útoku, 29. května 2023.

Kyjev - Ukrajina v noci na dnešek a pak i dopoledne zažila další vlnu ruských vzdušných útoků, které směřovaly i proti Kyjevu a Oděse. Ve Chmelnycké oblasti Rusové zasáhli vojenský objekt, informovalo vedení tohoto regionu, který se nachází na středozápadě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů mimo jiné uvedlo, že při nočním vzdušném úderu zničilo "objekty na letištích ukrajinských ozbrojených sil". Několik obcí v Belgorodské oblasti ostřelují ukrajinské ozbrojené síly, uvedl dnes dopoledne na platformě telegram Vjačeslav Gladkov, gubernátor ruského regionu, který sousedí s Ukrajinou.

"Pět letadel bylo vyřazeno z provozu. Začaly práce na obnově přistávací dráhy," napsalo vedení Chmelnycké oblasti na platformě Telegram. "V současné době pokračuje likvidace požárů ve skladech pohonných hmot a maziv a ve skladech vojenského materiálu," dodala oblastní správa. Podrobnosti nesdělila, nicméně před válkou se v regionu nacházelo velké vojenské letiště, uvedla agentura Reuters. Ta rovněž upozornila, že ukrajinští představitelé často nepřiznávají zásahy vojenských cílů.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov později podle agentury TASS uvedl, že ruská armáda podnikla útoky "vysoce přesnými zbraněmi dlouhého doletu" na letiště protivníka. "Cíle úderu bylo dosaženo. Všechny určené objekty byly zničeny. V důsledku úderu byla zasažena velitelská stanoviště, radarová stanoviště a také letecká technika, sklady se zbraněmi a municí ukrajinských ozbrojených sil," řekl Konašenkov.

Rusko v noci na dnešek podniklo další vlnu vzdušných úderů na Ukrajinu, která se už rok a čtvrt brání ruské vojenské agresi. Invazní síly se zaměřily na vojenské objekty a zařízení kriticky důležité infrastruktury, napsala agentura Unian s odvoláním na velení ukrajinských vzdušných sil. Na celém území Ukrajiny část noci platil letecký poplach.

Protivzdušná obrana podle ukrajinského letectva zničila 29 z 35 dronů a 37 ze 40 raket, které ruská armáda proti ukrajinskému území v noci vypálila. Podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného Rusové útočili 40 střelami s plochou dráhou letu typu Ch-101 a Ch-555, které odpálili z letadel v Kaspickém moři. Ze severu a jihu pak podle něj na Ukrajinu vyslali 35 dronů íránské výroby Šáhed, které útočí stylem kamikadze.

Na Kyjev podle místní správy Rusko zaútočilo v noci více než 40 drony a raketami, které se ale podařilo sestřelit. "Pro metropoli to byla další těžká noc," napsal na telegramu starosta Vitalij Kličko. Nikdo podle něj neutrpěl zranění. Dopoledne se Kyjevem rozezněly sirény varující před rizikem vzdušných útoků znovu a z města byly hlášeny exploze. Ukrajinská protivzdušná obrana ale podle předběžných informací zničila všechny ruské střely mířící na město, uvedla následně kyjevská správa. Média informují o dopadech trosek raket a o jednom zraněném.

Následky nočních ruských útoků pocítili obyvatelé i jiných regionů. Například šéf správy Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj uvedl, že jedna z ruských raket doletěla až do tohoto regionu na západě země. Protiletecká obrana ji sestřelila. Trosky v Zoločivském okrese východně od Lvova dopadly na dřevěnou hospodářskou budovu, která podle něj shořela, stejně jako jeden traktor. Nikdo nebyl zraněn.

Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková dnes podle portálu Ukrajinska pravda informovala, že Rusko drony íránské výroby vyslalo i nad jižní ukrajinské regiony - Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast. Některé z nich protiletecká obrana zneškodnila. V Oděse v přístavu ale kvůli troskám sestřeleného dronu vznikl požár, na místo vyjeli hasiči.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu mezitím s odvoláním na regionálního šéfa Serhije Lysaka informovala o jedné zabité ženě a devíti zraněných při ostřelování ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. V Charkovské oblasti utrpělo zranění kvůli raketovém útoku v obci Kyvšarivka několik lidí, mezi nimi tři seniorky, těhotná žena a děti, sdělil regionální šéf Oleh Syněhubov.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu obvykle nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Rusko po delší době udeřilo na Kyjev ve dne, rakety zničeny, hlásí správa města

Ruská invazní armáda dnes po delší době výhradně nočních vzdušných útoků udeřila na Kyjev ve dne, kdy byla většina lidí v práci a na ulici, uvedla správa ukrajinské metropole na platformě telegram. Kyjev se přitom stal terčem útoků už v noci na dnešek; po několika hodinách se pak městem znovu rozezněly sirény a byly ohlášeny exploze. Ukrajinská protivzdušná obrana ale podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného zlikvidovala všech 11 ruských střel. Média informují o dopadech trosek raket a jednom zraněném.

"Pouhých šest hodin po nočním útoku zahájila agresorská země další raketový útok na Kyjev," uvedl Serhij Popko, šéf kyjevské vojenské správy, jenž vzdušný úder na metropoli označil za už šestnáctý od začátku května. O patnáctém útoku dříve média informovala v souvislosti s noční sérií ostřelování. Kyjev čelil ruským raketám rovněž v noci na neděli.

Dnes kolem 11:30 (10:30 SELČ) nepřítel zaútočil na Kyjevskou oblast jedenácti balistickými střelami a střelami s plochou drahou letu typu Iskander-M a Iskander-K, uvedl Zalužnyj na facebooku s poznámkou, že ukrajinská protivzdušná obrana všechny zničila. "Iskander-M je balistická střela a existuje Iskander-K, což je střela s plochou dráhou letu," vysvětlil podle ukrajinských médií mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.

Podle dostupných informací nebyl zasažen žádný kyjevský objekt, uvedl dále Popko, podle něhož úřady evidují dopady trosek raket v různých částech města, ale nikoli zásadní škody. Agentura Ukrinform psala o nálezu šesti úlomků ruských raket, některé z nich dopadly na silnice. Starosta metropole Vitalij Kličko bez bližších podrobností informoval o jednom zraněném, jehož zdravotníci hospitalizovali.

Agentura Reuters dříve informovala o explozích, které byly slyšet v centru Kyjeva. Někteří obyvatelé nejprve sirény varující před hrozbou vzdušného útoku ignorovali a snídali v kavárnách. Když však zazněly exploze a na obloze se objevily sloupce kouře, lidé spěchali do krytů, popsal Reuters s odvoláním na svědka.

Výbuchy znervóznily některé obyvatele, kteří byli už pod tlakem kvůli tomu, že je probudil noční útok, napsala agentura AP. Například stanice metra Teatralna v centru metropole byla plná Kyjevanů, kteří se v ní ukryli.

"Slyšel jsem dva nebo tři výbuchy, šel jsem do koupelny a pak jsem slyšel dalších pět nebo sedm explozí. Tehdy jsem si uvědomil, že se děje něco děsného," řekl čtyřiadvacetiletý Artem Žyla, který pak pracoval na svém laptopu ve stanici podzemní dráhy. Stejně jako mnoho dalších Kyjevanů se cítil vyčerpaný a vystresovaný. Neměl však v úmyslu se vzdávat a plánoval návštěvu hodiny jógy.

V noci na dnešek ruské vzdušné útoky směřovaly i na Oděsu, kde byla poničena infrastruktura přístavu. V Chmelnycké oblasti Rusové zasáhli vojenský objekt, pět letadel bylo vyřazeno z provozu, informovalo vedení tohoto regionu, který se nachází na středozápadě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů mimo jiné uvedlo, že při nočním vzdušném úderu zničilo "objekty na letištích ukrajinských ozbrojených sil". Protivzdušná obrana podle ukrajinského letectva při ruském nočním útoku zničila 29 z 35 dronů a 37 ze 40 raket.

Podobné informace stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Několik obcí v Belgorodské oblasti ostřeluje ukrajinská armáda, tvrdí gubernátor

 Několik obcí v Belgorodské oblasti ostřelovaly dnes dopoledne ukrajinské ozbrojené síly, uvedl na platformě telegram Vjačeslav Gladkov, gubernátor ruského regionu sousedícího s Ukrajinou. Ta se už rok a čtvrt brání ruské vojenské agresi. Podle Gladkova se terčem ostřelování staly dva průmyslové podniky a čtyři lidé utrpěli zranění. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné ihned nezávisle ověřit. Rusko mezitím podniklo na Ukrajinu další vlnu vzdušných útoků.

"V Šebekinu byly napadeny dva průmyslové podnikly. V důsledku zásahu granátů v jednom z podniků vzplála výrobní hala s barvami a laky," píše Gladkov, podle něhož se jeden ze čtyř zraněných mužů nachází v nemocnici na jednotce intenzivní péče a jeho zdravotní stav je vážný. "Ve druhém závodě nejsou žádná viditelná poškození ani zranění," dodal gubernátor.

V obci Novaja Tavolžanka je poškozeno elektrické vedení, uvedl dále Gladkov s poznámkou, že několik dalších míst je bez dodávek elektrického proudu. V obci Kozinka v Grajvoronském okrese byla podle něj zasažena budova hotelu a myčky.

Belgorodská oblast podobně jako další ruské regiony sousedící s Ukrajinou od začátku ruské invaze poměrně často hlásí útoky na svém území, mimo jiné z dronů. Minulé pondělí se stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských "sabotážních skupin". Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru bojujícího na straně Ukrajiny. Později se stáhli.

Kyjev se téměř nikdy oficiálně nehlásí k odpovědnosti za útoky na ruském území. Zároveň však podle agentury Reuters uvedl, že ničení infrastruktury je přípravou na plánovanou protiofenzívu proti ruským invazním silám. V posledních týdnech útoky na ruském území zesílily. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílit ostrahu hranic, aby byl zajištěn "rychlý" pohyb ruských vojáků a civilistů do ukrajinských regionů, která okupuje Moskva.

Dříve během dne Gladkov podle ruskojazyčného webu stanice BBC tvrdil, že od začátku války vstoupilo z Ukrajiny do Belgorodské oblasti už několik "sabotážních a průzkumných skupin". "Žijeme v podmínkách skutečné války. Ať už se to někomu líbí nebo nelíbí, tak probíhá," uvedl gubernátor v ruské televizi Rossija-24. Moskva přitom svou invazi do sousední země označuje jako "speciální vojenskou operaci", nikoliv válku.

"Nepřítel přichází. Před posledními událostmi v Grajvoronském (okrese) k nám přišlo pět sabotážních a průzkumných skupin," dodal Gladkov s odkazem na střety z minulého týdne, které se odehrály právě v Grajvoronském okrese. Bezpečnostní situaci v jeho regionu by podle jeho názoru pomohla vyřešit anexe ukrajinské Charkovské oblasti, která s ním sousedí. Její část už ruská vojska obsadila a okupovala po vypuknutí invaze, ukrajinští obránci je ale při své bleskové protiofenzivě loni v září vytlačili.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď