Ukrajina a Rusko si vyměnily po 50 dalších zajatcích

foto Ilustrační foto - Ruští vojáci, kteří se stali součástí výměny zajatců s Ukrajinou, 4. listopadu 2022.

Kyjev - Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily po 50 válečných zajatcích. Vyplývá to z vyjádření šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka, vůdce separatistů z ukrajinské Doněcké oblasti Denise Pušilina a ruského ministerstva obrany. Je to druhá výměna zajatců v posledních dvou dnech. O den dříve přišly zprávy o výměně 35 ukrajinských vojáků a jednoho civilisty za 35 ruských vojáků.

"Dnes se nám podařilo dostat z ruského zajetí 50 ukrajinských bojovníků - 20 členů národní gardy, 12 příslušníků námořnictva, deset vojáků ozbrojených sil, šest příslušníků pohraniční služby a dva členy teritoriální obrany," uvedl na telegramu Jermak. Mezi propuštěnými ukrajinskými bojovníky jsou podle něj mimo jiné někdejší obránci Mariupolu a tamních oceláren Azovstal nebo Hadího ostrova.

Stanice BBC mezitím na svém ruskojazyčném webu informovala o prohlášení Pušilina, podle něhož si znepřátelené strany vyměnily válečné zajatce v poměru 50:50. "Dnes vracíme z ukrajinských věznic 50 našich ruských bojovníků, stejný počet vydáváme Ukrajině," uvedl Pušilin. Návrat 50 ruských zajatců později podle agentury Interfax potvrdilo i ruské ministerstvo obrany.

Zatím není jasné, zda poslední výměny souvisí s rozhovory mezi ukrajinskými a ruskými představiteli, které se podle agentury Reuters údajně odehrály nedávno ve Spojených arabských emirátech, podotkla BBC. Zdroje agentury uvedly, že vyjednávači řešili možnost výměny zajatců za předpokladu, že Kyjev bude souhlasit s obnovením tranzitu ruského čpavku přes osvobozené ukrajinské území do Asie a Afriky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď