Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku více než pět milionu lidí

foto Očkování proti koronaviru - ilustrační foto.

Praha - Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku od čtvrtka více než pět milionů lidí. Je to téměř 47 procent obyvatel země. Od prosincového začátku vakcinace aplikovali zdravotníci dosud 10,6 milionu dávek vakcíny. V poslední době ale tempo očkování klesá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Za čtvrtek v Česku přibylo 163 potvrzených případů onemocnění covid-19, což je v mezitýdenním srovnání o 41 méně. Takzvané incidenční číslo označující, kolik nakažených připadá na 100.000 obyvatel za poslední týden, k dnešku kleslo z 11 na deset.

Ve čtvrtek podstoupilo očkování v ČR zhruba 50.000 lidí. Je to o deset tisíc méně než před týdnem. Pokles v mezitýdenním srovnání byl zaznamenán v každém dni tohoto týdne. Ještě na začátku prázdnin se přitom denně nechávalo proti covidu očkovat i více než 100.000 lidí.

K tomu, aby se virus nešířil ani mezi neočkovanými lidmi, je podle odborníků třeba pro kolektivní imunitu nejméně 70 procent očkovaných obyvatel.

Od prosince eviduje nejvíce očkovaní Praha. V hlavním městě podali zdravotníci téměř 1,9 milionu dávek. Přes jeden milion očkování hlásí také jižní Morava, střední Čechy a Moravskoslezský kraj. Naopak v Karlovarském kraji, který je ale nejméně lidnatým regionem Česka, zaznamenali necelých 283.000 očkování.

V zemi se používají čtyři druhy vakcíny. Nejrozšířenější je látka od firem Pfizer/BioNTech, kterou zdravotníci použili u více než 82 procent očkování. Na vakcínu od farmaceutické společnosti AstraZeneca připadá přes osm procent, stejně jako na vakcínu od Moderny. Nejméně rozšířená je jednodávková vakcína Johnson & Johnson, její podíl je necelých 1,5 procenta.

Za poslední týden přibyla čtyři podezření na úmrtí po očkování proti covidu, celkově jich je 98. V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na covid-19, které nastaly po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Lidé za uplynulých sedm dní nahlásili také asi 250 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 7349. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Vyplývá to z pravidelné informace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Od loňského března, kdy epidemie v České republice začala, odhalily laboratoře 1,674.577 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci vyléčila, zemřelých s potvrzeným covidem eviduje ministerstvo zdravotnictví 30.367. Počty lidí, kteří musí být hospitalizovaní, klesaly v tomto týdnu o jednotky. Ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 43 pacientů s potvrzenou nákazou, 11 z nich bylo ve vážném stavu.

Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, je 19 dní v řadě pod hodnotou jedna, což značí zpomalování šíření nákazy. Incidenční číslo za celou republiku kleslo k dnešku na deset, situace mezi regiony se ale liší. Nově je na tom nejhůře opět Praha s 20 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden, incidence tam nicméně stagnuje. Následuje Plzeňský kraj, kde bylo incidenční číslo v posledních dnech nejvyšší. K dnešku tam ale kleslo na 19 z předchozích 23. Naopak nejnižší incidence je ve Zlínském a Karlovarském kraji, kde evidují v posledních sedmi dnech na 100.000 obyvatel tři nakažené.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď