Účinnost vakcíny AstraZeneca je po jedné dávce 76 procent

foto Ilustrační foto - Očkovací vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Londýn - Vakcína proti nemoci covid-19, kterou společně vyvinula Oxfordská univerzita a firma AstraZeneca, je tři měsíce po aplikaci výhradně první dávky účinná na 76 procent. Dosud nerecenzovaná studie ukázala, že účinnost přípravku je vyšší, pokud se druhá dávka aplikuje s větším odstupem, napsala agentura Reuters.

Podle Oxfordské univerzity výsledky studie podpořili rozhodnutí britské vlády prodloužit rozestup mezi dávkami na 12 týdnů, namísto původních tří až čtyř týdnů. Británie se tímto rozhodnutím snažila zajistit alespoň částečnou ochranu co největší části obyvatel, připomíná Reuters.

"Účinnost vakcíny po jediné standardní dávce vakcíny od 22. do 90. dne po očkování byla 76 procent a modelová analýza ukázala, že ochrana během tohoto počátečního tříměsíčního období neklesala,“ uvedli vědci z Oxfordu.

Pokud druhá dávka přišla nejméně 12 týdnů po první, byla její účinnost 82,4 procent. Když zdravotníci vpíchli druhou dávku po méně než šesti týdnech po první, byl účinnost jen 54,9 procent, uvádí se ve studii citované agenturou Reuters. Studie pracovala s daty z Británie, Brazílie a Jihoafrické republiky, účastníkům bylo od 18 do 55 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 27. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď