Účastníci stávky za klima protestují na rektorátu UK

foto Účastníci studentské okupační stávky za klima na snímku z 13. listopadu 2019 v sídle Univerzity Karlovy v Karolinu.

Praha - Účastníci studentské okupační stávky za klima se dnes odpoledne z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde stávku v úterý zahájili, přesunuli k rektorátu univerzity. Několik desítek mladých lidí obsadilo vstupní halu historické budovy Karolina, v níž hodlají zůstat i přes noc. Vedení univerzity jim to večer povolilo. Studenti žádají nejen konkrétní opatření vlády na ochranu životního prostředí, ale i odstoupení rektora UK Tomáše Zimy, kterému vyčítají několik kauz. Zima uvedl, že odstoupit nehodlá.

Fotogalerie

Studenti stávkující za klima dorazili do Karolina kolem 15:00 z budovy Filozofické fakulty, jejíž chodby obsadili v úterý a v noci na středu. Pochodu ke Karolinu se podle policistů zúčastnilo zhruba 80 vysokoškoláků. Kolem 18:00 bylo na místě asi 40 studentů, kteří se rozhodli v budově přenocovat. Univerzita Karlova měla podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce zhruba 45.000 studentů. Zda budou stávkující studenti v protestu pokračovat i v dalších dnech, podle jejich mluvčího Kryštofa Říhy rozhodnou ve čtvrtek dopoledne.

Dnes odpoledne protestující cestou ke Karolinu skandovali mimo jiné heslo Radši lepší klima nežli rektor Zima. Rektor s nimi diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Jeho argumenty ale studenti nepřijali, skandovali Rezignaci a pískali na něj. Tvrdili, že rektora neuznávají jako autoritu. Zima jim řekl, že odstoupit nehodlá, a odešel. "K odstoupení nemám důvod, plně se soustředím na řízení univerzity a její rozvoj," napsal pak ČTK.

Stávkující rektorovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny.

Zima ve své reakci uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale dnešní setkání se zástupci stávkujících studentů podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají.

Atmosféra v Karolinu byla večer poklidná, demonstranti si tlumeně povídali kolem spacáků, karimatek a stanu, který si postavili. Rozvěsili transparenty s nápisy jako "Máme holé lesy" nebo "Kdy už skončí kapitalismus?". Neblokovali vchod do budovy a nechali zaměstnance univerzity odcházet. Zástupci rektorátu jim kolem 18:00 oznámili, že studenti budou moct v atriu Karolina zůstat i přes noc. Dohlížet na ně bude noční vrátný. Historická část budovy, kde je například Velká aula, a administrativní část se zavře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď