U Orichivu v ukrajinské Záporožské oblasti druhou noc pokračovaly tvrdé boje

foto Ukrajinští vojáci na frontové linii poblíž Kreminy v Luhanské oblasti, 8. června 2023.

Kyjev - U Orichivu v ukrajinské Záporožské oblasti druhou noc zuřily tvrdé boje mezi ukrajinskou armádou, která se v této oblasti snaží postoupit, a ruskými invazními silami. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC. Podle některých západních médií jsou zesílené boje v tomto úseku fronty začátkem aktivní fáze dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy.

BBC provádí, že ukrajinské jednotky se u Orichivu snažily postoupit za podpory dělostřelectva, tanků a dronů. Také ruští vojenští blogeři informují o tvrdých bojích několik desítek kilometrů na jihozápad od Záporoží.

Ukrajinský generální štáb se ve svém ranním přehledu situace na bojišti omezil na větu, že v Záporoží "nepřítel setrvává v defenzivě". Zmínil ovšem také pět vzdušných úderů ruských sil v oblasti a vyjmenoval celkem 13 obcí v regionu, na které mířily ruské dělostřelecké útoky.

Představitel Ruskem dosazené správy okupované části Záporožské oblasti Vladimir Rogov ve čtvrtek večer na telegramu napsal, že "v dané chvíli znovu propukly aktivní vojenské operace mezi Orichivem a Tokmakem". Ruští vojáci podle něj "udržují pozice v aktivní obraně".

Město Tokmak ležící na jih od Orichovu mnoho vojenských expertů považuje za klíčový cíl pro ukrajinskou armádu při možném postupu směrem k Azovskému moři.

Cílem ukrajinské ofenzivy, jejíž začátek Kyjev doposud nepotvrdil, je získat zpět Ruskem okupovaná území na jihu a východě Ukrajiny. Podle některých expertů se Ukrajinci pokusí získat přístup k Azovskému moři, aby ruské invazní jednotky v této části země odřízli na dvě oddělená uskupení. To by jednak oslabilo jejich bojové schopnosti, jednak by Rusko ztratilo pozemní přístup ke Krymskému poloostrovu. Krym Rusko protiprávně zabralo v roce 2014.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 3. října 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď