U Hradu protestovalo 200 lidí kvůli jednání prezidenta Zemana

foto Zhruba dvě stovky lidí se sešly 23. července 2019 na Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů akce prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury.

Praha - Zhruba dvě stovky lidí se sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

"Akce je pořádána jednak po výzvě Milionu chvilek, aby byli občané aktivní a nenechávali to na jedné aktivistické skupině. Zdá se nám, že porušování ústavy prezidentem republiky je jeden z kroků k tomu, aby získal absolutní moc v zemi," řekl ČTK Bruoth. Spolek Milion chvilek letos po celé zemi organizoval demonstrace za nezávislost justice a proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO).

"Sledujeme a fandíme ústavní žalobě, kterou inicioval senátor Láska. Víme, že to může zůstat někde v šuplíku, roky se lidé cítili bezmocní z právního hlediska, ale pojmenování problému je první krok," uvedl Bruoth. Návrh ústavní žaloby na prezidenta je postaven na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými více či méně závažnými skutky ústavu porušuje. Konkrétně je v návrhu prezidentovi vytýkáno osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Senát by měl návrh projednat ve středu vpodvečer.

"Když před sto lety Masaryk a další zakládali republiku, měli před očima křesťanský ideál, že to bude něco lepšího a vyššího než konstituční monarchie. Že dojde k uznání jednotlivců ze střední vrstvy, a ne hrstky bohatých. To, co předvádí pan Zeman a pan Babiš, je pohrdání prostými lidmi, námi občany," řekl Hayato Okamura. Svoboda vyzval senátory, aby při hlasování o ústavní žalobě nepolitikařili a dostáli své přísaze dodržovat ústavu České republiky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď