U Babišových kytic Palachovi někdo položil kritické vzkazy

foto Ke kytici premiéra Andreje Babiše (ANO) u pamětní desky Jana Palacha na budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze 16. ledna 2019 někdo položil vzkaz (na snímku) kritizující Babišovu předlistopadovou minulost i současné chování. Podobný, ale stručnější komentář o Babišovi se objevil i u květin, které premiér zaslal na Václavské náměstí k místu, které symbolicky připomíná Palachův tragický čin z 16. ledna 1969.

Praha - Ke kytici premiéra Andreje Babiše (ANO) u pamětní desky Jana Palacha na budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dnes někdo položil vzkaz kritizující Babišovu předlistopadovou minulost i současné chování. Podobný, ale stručnější komentář o Babišovi se objevil i u květin, které premiér zaslal na Václavské náměstí k místu, které symbolicky připomíná Palachův tragický čin z 16. ledna 1969. Palach chtěl vyburcoval své spoluobčany z letargie po srpnové okupaci, zemřel o tři dny později.

Nepodepsaný komentář na budově fakulty vytištěný na archu papíru považuje za výsměch, že květiny na památku studenta, který se před 50 lety upálil, posílá "bezkrupulózní normalizační komunista spolupracující s StB" a "podnikatel, který jen a jen pro svůj zisk tento národ morálně láme". Na svém osobním twitterovém účtu na vzkaz upozornil básník Petr Kukal, který působí jako mluvčí fakulty.

Lidé si 16. ledna 2019 u Národního muzea v centru Prahy připomínali 50. výročí upálení Jana Palacha. Na snímku je vzkaz neznámého autora kritizující předlistopadovou minulost i současné chování Premiéra Andreje Babiše u květin, které premiér zaslal na Václavské náměstí. Kytice, kterou Babiš loni 17. listopadu přinesl na Národní třídu, skončila spolu s květinami od prezidenta Miloše Zemana a šéfa SPD Tomia Okamury v odpadkovém koši. Dva aktivisté, které je tam vyhodili, dostali od úřadu Prahy 1 pokutu 2000 korun za každou kytici.

"Pokládat květiny k uctění památky, když svými činy tuto památku soustavně pošlapává, je výsměchem," napsal autor vzkazu na filozofické fakultě. Uvedl, že Jan Palach chtěl konec cenzury a propagandy, zatímco český premiér si podle něj koupil média, aby mu sloužila, a ta, která si koupit nemůže, soustavně pošpiňuje a zastrašuje. Je přesvědčen, že kytice od Babiše by na tomto místě být neměla, ale pokud už tam je, ať tam leží s tímto vzkazem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 9:00 25°C

Celá předpověď