Týden bude polojasný, od středy budou nejvyšší teploty okolo 20 stupňů

foto Západ slunce u Rudolfina, 21. května 2023, Praha.

Praha - Nejvyšší denní teploty dnes v Česku na dvou místech přesáhly 29 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Doksech na Českolipsku, kde naměřili 29,2 stupně. Nad 25 stupňů Celsia bude podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i v úterý, i když už jen na východě Česka. Druhá polovina týdne bude mírně chladnější s denními maximy kolem 20 stupňů.

Stejně jako v neděli i dnes teploty v Česku stouply nad 25 stupňů Celsia, což je v meteorologii hranice letního dne. Kromě Doks se teploměr dostal nad 29 stupňů ještě v Plzni-Bolevci, kde odpoledne bylo 29,1 stupně Celsia. Třetí nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech na Litoměřicku, a to 28,5 stupně. Na žádné ze stanic v Česku ale teplotní rekord pro 22. květen nepadl, sdělil ČTK pracovník ČHMÚ.

V úterý bude přes Česko postupovat od západu studená fronta, která na většinu území přinese přeháňky nebo bouřky. Meteorologové dnes varovali před bouřkami, které mohou zasáhnout pás od jižních po východní Čechy, Moravu a Slezsko. Ojediněle hrozí přívalový déšť a silný vítr. Přesto bude v úterý ještě poměrně teplo, denní maxima budou mezi 20 až 24 stupni, na jihovýchodě a východě Česka může být až 27 stupňů Celsia.

Od středy už bude převážně polojasno nebo jasno. Odpolední maxima se budou nejčastěji pohybovat kolem 20 stupňů. Naopak v noci mohou nejnižší teploty klesat i ke čtyřem stupňům.

V dalších třech týdnech by podle dnes zveřejněné dlouhodobé předpovědi mělo být tepleji. "Předpokládáme týdenní průměry nejnižších nočních teplot kolem deseti stupňů Celsia a nejvyšších denních kolem 23 stupňů Celsia," uvádí ČHMÚ. Tento týden by měl být v porovnání se třemi následujícími také nejsušší. Nejvíc deště meteorologové očekávají v týdnu od 5. do 11. června. Celkově se ale podle nich budou tyto čtyři týdny teplotně i srážkově pohybovat kolem dlouhodobého průměru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď