Twitter i Facebook kvůli nepokojům zablokovaly účty Trumpa

foto Ilustrační foto - Bývalý americký prezident Donald Trump (na snímku z 4. ledna 2020).

Washington - Sociální sítě Facebook a Twitter v noci na dnešek mimořádně tvrdě zakročily proti aktivitám amerického prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s nepokoji ve Washingtonu. Obě společnosti prezidenta dočasně odstřihly od jeho hlavních účtů, v případě Twitteru nejméně na 12 hodin, Facebook prezidentovi původně znemožnil nahrávání obsahu na 24 hodin. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg později oznámil, že Facebook bude na svých platformách blokovat Trumpa na neurčitou dobu, nejméně ale příští dva týdny, dokud nebude dokončeno předání Bílého domu.

"Šokující události minulých 24 hodin ukazují, že chce prezident Donald Trump v čase, který mu v úřadu zbývá, poškodit poklidné a právoplatné předání moci svému zvolenému nástupci Joeovi Bidenovi. Myslíme si, že kdybychom nechali prezidenta dále využívat naše služby, bylo by to příliš velké riziko. Proto jsme prodloužili blokaci jeho účtů na Facebooku a Instagramu na neurčito a nejméně na příští dva týdny," oznámil Zuckerberg na svém facebookovém účtu.  

Twitter pro odemčení účtu žádal odstranění tří příspěvků, které "vážně porušovaly" pravidla sítě, včetně krátkého videa se vzkazem pro demonstranty. To odstranil také Facebook, protože prý mohlo zvýšit riziko násilí.

Trump ve videu neodsoudil počínání svých příznivců, kteří předtím násilně vnikli do Kapitolu a narušili schůzi Kongresu k výsledkům prezidentských voleb. Šéf Bílého domu sice výtržníky vyzval k odchodu, zároveň je ale označil za "velmi výjimečné" a opakoval nepravdivé tvrzení o "ukradených" volbách.

"Odstranili jsme ho, protože celkově vzato máme za to, že přispívá k riziku pokračujícího násilí, spíše než aby jej zmenšovalo," uvedl o videu viceprezident Facebooku Guy Rosen. Hovořil přitom o "krizové situaci", v níž se přijímají "patřičná krizová opatření".

Výjimečné kroky činil také Twitter, kde má Trumpův hlavní účet skoro 89 milionů sledujících. Kromě zmíněného videa stáhl také dva klasické příspěvky, v jednom z nich Trump naznačoval, že násilní demonstranti jsou "skvělí vlastenci, se kterými bylo tak dlouho nakládáno špatně a nespravedlivě".

"Požádali jsme o odstranění tří dnes (ve středu) nahraných tweetů účtu @realDonaldTrump kvůli opakovanému a vážnému porušení pravidel o občanské integritě," uvedl bezpečnostní účet Twitteru. Po uvedeném zákroku nastupuje automatická blokace účtu, která skončí 12 hodin po odstranění příspěvků. Podle deníku The Washington Post (WP) platforma omezení zruší ještě dnes dopoledne východoamerického času, přičemž nebylo jasné, kdy Trump problematické příspěvky smazal.

Twitter dodal, že další porušování pravidel ze strany končícího prezidenta vyústí v trvalé uzamčení jeho profilu. Zásah proti Trumpovi přitom nebyl jediným opatřením dané sociální sítě v souvislosti s dramatickým vývojem ve Washingtonu. Společnost ve středu ohlásila, že zvažuje "další vystupňované kroky" ve snaze vymáhat dodržování zásad své platformy. Američtí novináři upozorňovali, že zablokován byl také účet Lina Wooda, což je prominentní právník, který v posledních týdnech vytrvale propaguje konspirační teorie o spiknutí proti Trumpovi. Video s Trumpovou reakcí odstranil také server YouTube.

Americký Kongres ve středu zahájil společné jednání obou komor, při němž měly být formálně sečteny hlasy volitelů z jednotlivých států a vyhlášen vítěz voleb, kterým je demokrat Joe Biden. Trump však svou prohru i po dvou měsících odmítá uznat a v posledních dnech nabádal své příznivce k protestům. Ve středu vystoupil na manifestaci u Bílého domu, přičemž vyzval přítomné, aby se následně vydali ke Kapitolu.

Při následných nepokojích přišli o život čtyři lidé, tři z nich kvůli dosud nespecifikovaným zdravotním problémům. Po vniknutí demonstrantů na půdu Kongresu řada činitelů na prezidenta naléhala, aby vyzval svoje podporovatele k odchodu. Trump v první reakci na twitteru pouze apeloval na protest bez násilí, poté nahrál video, které zahájil slovy: "Chápu vaši bolest, Vím, že to bolí. Měli jsme volby, které nám byly ukradeny".

WP hodnotí středeční kroky Twitteru jako dosud nejtvrdší postih, jaký společnost na Trumpa uvalila. V reakci na opatření se nicméně objevila kritika, že tato i další technologické společnosti měly zasáhnout dříve a zabránit prezidentovi v rozdmýchávání napětí v reálném světě, dodává deník.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď