Praha - Vládním zmocněncem pro klimatickou politiku a Green Deal se stal poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek, kterého prezident Petr Pavel nechce jmenovat ministrem životního prostředí. Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům po jednání vlády řekl, že jde o dočasné řešení. Současně vláda zrušila funkci zmocněnce pro mezinárodní vyjednávání o klimatu, dodal.
Ministerstvo životního prostředí nadále dočasně povede předseda Motoristů Petr Macinka. Babiš se podle svých slov věcí nechce dál zabývat, vláda podle něj funguje a koaliční střet nelze očekávat. Motoristé na Turkově nominaci podle Macinky dál trvají a oceňují premiérovu loajalitu.
Turek dnes ráno uvedl, že by mohl být vládním zmocněncem a zprostředkovaně také vést ministerstvo. Vládní zmocněnec nemůže vést ministerstvo, a to ani zprostředkovaně, shodli se dnes právníci oslovení ČTK. Šlo by podle nich o obcházení ústavních pravidel. "Toto není ústavní řešení, to je technické řešení. K ústavnímu řešení budeme potřebovat pana prezidenta," uvedl Macinka s tím, že Pavel podle něj porušuje ústavu.
Ministerstvo bude dál řídit s týmem náměstků a slovo bude mít podle Macinky i nový zmocněnec. "MŽP má svého ministra a způsob jeho řízení laskavě nechte na mně, měli byste ho hodnotit až podle výsledků," uvedl Macinka na další dotaz s tím, že jako vládní zmocněnec bude Turek chodit na ministerstvo i na vládu.
Kancelář na ministerstvu zdědí podle Macinky Turek po exministru Petru Hladíkovi (KDU-ČSL). Turek bude koordinovat klimatickou politiku mezi resorty, věnovat se bude také vyjednávání s jednotlivými odbornými skupinami. Zaměří se na ekonomické dopady uvažovaných změn a zastupovat bude ČR na některých unijních a neformálních mezinárodních jednáních, uvedl Macinka. Krok podle něj povede k jeho určitému odbřemenění, současně Macinka vede také ministerstvo zahraničí.
"Chceme důvěru vlády a v televizi nechceme slyšet jméno Turek," uvedl premiér na dotaz ohledně dalších kroků ve sporu s prezidentem. Turka nominoval podle svých slov na základě koaliční smlouvy a nechce se zabývat pouze jeho kauzou. Dopis, ve kterém mu prezident v pátek osvětlil své důvody pro nejmenování Turka do ministerské funkce, odmítl komentovat s tím, že střet koaličních stran se nekoná a vláda je funkční.
Komentovat Babiš odmítl i dotaz ohledně pátečních výroků Turka na Ukrajině s tím, že každá z koaličních stran má jiné voliče. "Nejsme stádo jako (bývalá) koalice, rozeštvat nás se vám nepovede," konstatoval.
"Určitě pan Turek bude pracovat na MŽP a bude tam mít velkou výzvu," uvedl Babiš s tím, že se bude zabývat například emisními povolenkami. Macinka je podle něj plnohodnotný ministr a má jen jedno auto, čímž vláda šetří. "Kauzu Turek už chci mít z krku. Ať se připraví na to, že v Evropě budeme další státy přesvědčovat, jak zachránit Evropu. Už to řešit nebudu," uvedl Babiš.
"Nebudeme prozrazovat další kroky, je to politická záležitost mezi prezidentem a Motoristy," doplnil Macinka. Za vtip označil dotaz na Turkův plat. Babiš už před tím uvedl, že z úřadu vlády nedostane nic. "Pan Turek chce pracovat, byl zvolen, aby pracoval a něco změnil, že si myslíte, že jde o peníze, to je omyl. Jaké platové zařazení bude mít, to netuším, ani se mne na to Filip neptal," uvedl Macinka.
Právníci: Vládní zmocněnec nemůže vést ministerstvo, šlo by o obcházení ústavy
Vládní zmocněnec nemůže vést ministerstvo, a to ani zprostředkovaně, shodli se právníci oslovení ČTK. Šlo by podle nich o obcházení ústavních pravidel.
Právník Ondřej Preuss z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy ČTK řekl, že by navržený postup nemohl fungovat, a určitě ne efektivně. "Úředníci ministerstva a další orgány nemohou přijímat instrukce od soukromé osoby. Žádné takové zmocnění zákon nezná a bylo by to i obcházení ústavních pravidel," uvedl.
Vedoucí katedry správní vědy a správního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity Lukáš Potěšil ČTK sdělil, že podle ústavy může být pověřen řízením ministerstva pouze prezidentem republiky jmenovaný člen vlády. Jakékoliv ministerstvo může řídit pouze člen vlády.
"Není pochopitelně vyloučeno, aby vláda měla svého zmocněnce, a to i pro oblast životního prostředí, jakkoliv to při existenci daného ministerstva může vypadat zvláštně. Tento zmocněnec ovšem ze své pozice nemůže řídit dané ministerstvo, a to ani zprostředkovaně. Pokud ministerstvo svého ministra má, vede jej on a nikdo jiný," uvedl Potěšil. Ministra nemůže zastupovat někdo, kdo je zcela mimo organizační strukturu ministerstva, podotkl.
Advokát Tomáš Nahodil ČTK napsal, že postavení vládních zmocněnců upravuje jednací řád vlády. "Vládní zmocněnci jsou podle něj oprávněni vykonávat pro potřeby vlády na základě jejího zmocnění určitou činnost, mohou stát i v čele jejích poradních orgánů. Pro schůzi vlády mohou vypracovat materiál, sami však mohou být nanejvýš jen jeho spolupředkladatelem. Předpokládá se totiž, že materiály k projednání ve vládě předkládají ministři," uvedl.
Ministerstvo životního prostředí svého ministra má, zastoupit ho mohou na zasedání vlády náměstci, kteří ale nemají právo v takovém případě hlasovat. Zmocněnec ho zastoupit nemůže. "Úlohou vládního zmocněnce může být nanejvýše koordinační role, pokud se na určité agendě podílí několik ministerstev najednou," dodal Nahodil. Zmocněnec však podle něj rozhodně nemůže mít na řízení žádného ministerstva větší vliv, než jaký mají ministři, popřípadě náměstci. "Rozhodně jej tedy nemůže vést, to kompetenční zákon svěřuje pouze ministrům," uvedl Nahodil.

















