Tržní podíl elektromobilů je u nás stále jen jedno procento

foto Ilustrační foto - Škoda - Enyaq iV Sportline

V Číně a v mnoha evropských zemích už dlouhou dobu mají elektrická vozidla na trhu s novými osobními vozy dvouciferný podíl, u nás je i po deseti měsících letošního roku stále jen těsně nad jedním procentem. Vyplývá to z čerstvé statistiky Svazu dovozců automobilů. Pokud se pak do souhrnu započítají také vozidla s pohonem plug-in hybrid, pak tento podíl vzroste na 2,91 procenta.

Dohromady letos nové registrační značky získalo 2021 bateriových elektromobil (nárůst oproti loňsku o 7 procent) a 3213 plug-in hybridů. O ně je přece jen větší zájem, neboť v porovnání se stejnými obdobím roku 2020 se jich prodalo o 140 procent více.

Nejúspěšnější značkou prodávající elektrická auta je stále tuzemská Škoda. Do statistiky si letos zatím připsala 650 čárek za prodej elektromobilů a 950 za registrace plug-in hybridních Octavií a Superbů.

O druhé místo v žebříčku nejúspěšnějších značek prodávajících elektromobily se svádí litý boj mezi Hyundai (zatím 234), Volkswagenem (229) a Teslou (200).

V pořadí nejúspěšnějších značek nabízejících plug-in hybridní pohon je za suverénní Škodou druhý Mercedes-Benz (510 kusů). Ten jako jediný nabízí kombinaci elektromotoru jak s benzínovým, tak dieselovým motorem. A zájem je větší právě o verzi s agregátem spalujícím naftu. Třetí pak Seat. Jeho dealeři zatím od ledna do října předali zákazníkům přesně 318 kusů,

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď