Tržby v maloobchodě v červenci vzrostly o 5,5 %, pomohly e-shopy

foto Tržby v maloobchodě v červenci vzrostly o 5,5 %, pomohly e-shopy

Praha - Maloobchodní tržby v červenci meziročně vzrostly po očištění o kalendářní vlivy o 5,5 procenta, v červnu podle revidovaných údajů stouply o 6,7 procenta. Zvýšily se tak pátý měsíc v řadě, přičemž o prvním prázdninovém měsíci se na tom nejvíce podílely vyšší prodeje zboží přes internet nebo zásilkové služby. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byly tržby obchodníků po očištění o sezonní vlivy vyšší o půl procenta, meziročně bez očištění jim stouply o 3,1 procenta.

"Největší vliv na růst maloobchodu měl prodej prostřednictvím internetu, který byl o 15,3 procenta vyšší než v loňském roce. Naopak nižší tržby zaznamenaly například prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a prodejny oděvů a obuvi, kde se tržby snížily o více než dvě procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Tržby za nepotravinářské zboží stouply proti loňskému červenci o 9,6 procenta, za pohonné hmoty o 5,3 procenta a za potraviny o 0,1 procenta. Letošní červenec měl při tom o dva pracovní dny méně než loňský.

Dvouciferný nárůst tržeb zaznamenali vedle provozovatelů e-shopů také obchodníci s počítačovým a komunikačním zařízením, kteří meziročně utržili o téměř 12 procent více. Prodejny s výrobky pro domácnost si polepšily o 5,2 procenta a s kosmetickými a toaletními výrobky přibližně o 2,2 procenta. Naopak méně se v první polovině prázdnin prodávalo farmaceutické a zdravotnické zboží, oděvy, obuv a výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně zvýšily o 4,4 procenta, neočištěné klesly o 2,6 procenta. Za prodej aut včetně náhradních dílů klesly o 1,8 procenta a za opravy aut o 5,5 procenta.

Tržby obchodníkům podle analytiků dále porostou

Data o vývoji maloobchodních tržeb ukazují, že oživení maloobchodu po pandemii pokračuje a tržby by obchodníkům měly nadále růst. Zároveň je však z čísel patrné, že spotřeba odpovídá vývoji kupní síly a výrazná nákupní horečka se zatím nekoná. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

"Celkově se ukazuje, že reálná spotřeba v ekonomice narůstá tempem přiměřeným vývoji kupní síly. Samozřejmě spotřebitelé realizují i některé dříve odložené nákupy, nicméně o žádné přehnané nákupní horečce se mluvit nedá," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Nepříjemností, se kterou se spotřebitelé musí v posledních měsících potýkat, je podle něj omezená nabídka některého dováženého zboží. "Globální logistika drhne, navíc i zdražuje, a naděje na rychlé zlepšení tak zatím vidět není," dodal.

"Červencové tržby z maloobchodu sice mírně zklamaly, nadále však vykazují solidní dynamiku. Slabší hodnoty mohou souviset i s tím, že během loňského léta domácnosti výrazně preferovaly tuzemské dovolené, zatímco letos řada z nich vyjela do zahraničí, přičemž zahraniční návštěvníci se stále ve větším počtu do tuzemska nevrátili," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Silná spotřebitelská důvěra, velmi solidní situace na pracovním trhu a postupné rozvolňování úspor domácností do spotřeby budou podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka hrát roli pro pokračující oživení maloobchodu ve druhé polovině letošního roku. "A situace by se měla začít postupně zlepšovat i v segmentu ubytování a stravování, kde bylo zatím oživení výrazně pozvolnější. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodu kolem čtyř procent," uvedl.

"Slušný růst tržeb by měl pokračovat i nadále, když trh práce se dále zlepšuje a riziko dalšího možného lockdownu ekonomiky je relativně nízké," uvedl i analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď