Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

foto Americký prezident Donald Trump při svém projevu 20. ledna 2021.

Washington - Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci dnes krátce po 08:00 místního času (14:00 SEČ) opustil Bílý dům, do kterého se odpoledne místního času nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. V projevu před odletem na Floridu Trump poděkoval příznivcům za "neuvěřitelné čtyři roky" a nastupující administrativě popřál mnoho štěstí a úspěchů.

Americký prezident Donald Trump opouští spolu s manželkou Melanií Bílý dům ve Washingtonu.

Trump se i na samém konci funkčního období nedrží tradic americké politické scény. Běžně by končící hlava státu ráno před inaugurací v Bílém domě přijala svého nástupce a následně se zúčastnila inaugurace. Trump ovšem na ceremoniálu, kde Biden složí prezidentskou přísahu, bude chybět. Jako legitimního vítěze voleb svého demokratického soupeře stále neuznal.

Jednu z modernějších tradic spojených s procesem předání moci však Trump zřejmě dodržel. Jeho mluvčí Judd Deere novinářům řekl, že prezident před odchodem z Bílého domu zanechal svému nástupci vzkaz. Biden následně dopis označil za "velmi velkorysý".

"Protože byl osobní, nebudu o něm mluvit, dokud si nepromluvím s (Trumpem). Ale byl velkorysý," dodal nový prezident k obsahu vzkazu.

První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho Trump stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach, kam po přesunu vrtulníkem na leteckou základnu za Washingtonem odletěl v prezidentském speciálu Air Force One. Letadlo s končící hlavou státu na palubě se nad letištní plochu vzneslo za doprovodu posledních tónů skladby My Way zpěváka Franka Sinatry. Trumpův mandát vyprší v poledne washingtonského času (18:00 SEČ).

"Byly to neuvěřitelné čtyři roky, společně jsme toho tolik dokázali," prohlásil před novináři a skupinou příznivců těsně před odletem na Floridu. "Nebyli jsme běžná administrativa," pokračoval v krátkém projevu, který zahrnoval tradiční nepřesná tvrzení o "největším snížení daní v dějinách" a vybudování "nejlepší ekonomiky" v historii Spojených států.

"Vždycky za vás budu bojovat, budu se dívat, budu poslouchat. Nové administrativě přeji mnoho štěstí a velké úspěchy," uvedl Trump. Biden a jeho tým podle něj velkých úspěchů dosáhne, protože dosluhující administrativa pro ně položila základy. Trump podobně jako ve svém úterním prohlášení ani dnes nezmínil jméno svého nástupce v Bílém domě.

Také nespecifikoval své plány pro nejbližší měsíce a roky, nicméně naznačil, že se z veřejného života nechce stáhnout. Na závěr projevu řekl, že "v nějaké podobě se vrátíme", a dodal: "Ať se vám daří, brzy se uvidíme."

Trumpa i po odchodu z funkce čeká proces v režii Senátu USA poté, co proti němu Sněmovna reprezentantů vznesla ústavní žalobu za údajné podněcování ke vzpouře. Po podzimních volbách se spekulovalo o tom, že poražený prezident brzy ohlásí kandidaturu do voleb roku 2024. Senát by mu v souvislosti s ústavním procesem kandidaturu mohl zakázat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď