Trump opět žádal o peníze na bariéru, s demokraty se neshodl

foto Americký prezident Donald Trump hovoří s novináři.

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes opět vyzval zákonodárce, aby schválili zákon, který umožní financovat zabezpečení hranice USA s Mexikem. Zároveň upozornil, že má "absolutní právo" vyhlásit stav nouze, pokud nebude dosaženo dohody. Jeho krátká schůzka s lídry opozičních demokratů však nepřinesla žádný posun, demokraté naopak hodlají předložit návrh, který by odblokoval financování federálních úřadů zavřených již třetí týden.

Trump dal už minulý týden najevo, že může v zemi vyhlásit stav nouze a bariéru na jižní hranici USA s Mexikem vybudovat bez souhlasu zákonodárců. Takové rozhodnutí by ale podle právních expertů nepochybně vyvolalo lavinu žalob.

"Protože si myslím, že můžeme dospět k dohodě, a pokud nedospějeme, mohu zvolit tuto cestu," vysvětlil dnes Trump novinářům, proč si zatím nechává stav nouze v záloze.

Republikáni jsou podle něho jednotní, ačkoli jich dnes "několik hovořilo o (vlastní) strategii".

Hranice mezi USA a Mexikem - ilustrační mapka oblasti se základními údaji.

Demokraty chtěl prezident přesvědčit pro podporu uvolnění financí na stavbu hraniční bariéry na dnešní schůzce s kongresovými lídry. Setkání v Bílém domě však podle obou stran trvalo pouze velmi krátce. Trump po něm na twitteru napsal, že nabídl odblokování vládního rozpočtu výměnou za to, že demokraté do 30 dnů poskytnou hlasy ke schválení financí na hraniční bariéru. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová však tento návrh odmítla, načež podle šéfa demokratické senátní menšiny Chucka Schumera Trump nazlobeně opustil místnost.

Během úterního projevu z Oválné pracovny americký prezident uvedl, že "na žádost demokratů" souhlasí s tím, že jižní hranici nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard Kč) na její financování republikánský šéf Bílého domu ale trvá. Schumer označil stavbu zdi za neúčinný a zbytečný projekt. Obvinil Trumpa, že "šíří strach a zakrývá chaos ve vlastní vládě". Kvůli finančnímu sporu ohledně stavby zdi Trump blokuje financování federálních úřadů.

Demokraté, kteří od začátku roku ovládají Sněmovnu reprezentantů, však dlouhodobě nedávají najevo ochotu k ústupkům. Pelosiová tento týden naopak hodlá prosadit sérii návrhů, které by finance pro jednotlivé vládní úřady uvolnily. Pelosiová chce tlačit na některé republikány v Senátu, kteří se obávají ztráty voličských sympatií kvůli odloženým výplatám pro státní zaměstnance, aby návrhy rovněž podpořili.

Bílý dům v reakci na aktivitu Pelosiové uvedl, že Trumpovi poradci doporučí prezidentovi tyto návrhy v případě schválení Kongresem vetovat.

K současné situaci se dnes vyjádřil i americký viceprezident Mike Pence. Uvedl, že Trumpova vláda je "odhodlána vytrvat ve svém úsilí", jehož cílem je zajištění prostředků pro výstavbu zdi na hranici s Mexikem. "Prezident Trump, já i celý náš tým jsme připraveni trvat si na svém, dokud s námi demokraté v Kongresu neusednou k jednomu stolu a nebudou s námi spolupracovat na zajištění hranice, na výstavbě zdi, na ukončení této humanitární krize," uvedl Pence.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 22. července 2019

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď