Trump navštívil vojáky v Iráku a Německu, v Iráku čelil kritice

foto Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií dnes nečekaně přiletěli do Iráku, aby poděkovali americkým vojákům, kteří tam slouží.

Berlín/Bagdád - Přední iráčtí politici odsoudili středeční návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa a označili ji za narušení irácké suverenity. Někteří vyzvali též k mimořádnému zasedání parlamentu, na němž chtějí hlasovat proti další přítomnosti amerických vojáků v Iráku. Trump se v Iráku nesetkal s žádným politikem, s premiérem Ádilem Abdal Mahdím si ale podle agentury Reuters předem telefonoval. Cestou z Iráku se Trump zastavil také za americkými vojáky v Německu.

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií dnes nečekaně přiletěli do Iráku, aby poděkovali americkým vojákům, kteří tam slouží. Prezident s manželkou Melanií dorazili bez ohlášení do Iráku týden poté, co prezident oznámil rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze sousední Sýrie. Během cesty tento krok - kritizovaný mnohými americkými politiky i spojenci - Trump obhajoval a prohlásil, že nemá v úmyslu odvolávat vojáky z Iráku.

Představitelé nejsilnějších politických bloků v Iráku neohlášený Trumpův přílet vesměs rázně odsoudili. "Trumpova návštěva je zjevným a do očí bijícím porušením diplomatických pravidel a ukazuje jeho přezíravost a nepřátelskost v jednáních s iráckou vládou," uvedla v prohlášení druhá nejsilnější parlamentní koalice vedená šíitským lídrem Hádím Ámirím. Ten má blízké vztahy s Íránem, tedy zemí, vůči níž Trump obnovil americké sankce zrušené svým předchůdcem Barackem Obamou.

Vůdce konkurenčního bloku Sabah Sádí navrhl kvůli Trumpově návštěvě svolat mimořádné zasedání parlamentu, které by mělo projednat "nehorázné narušení irácké svrchovanosti a zastavit Trumpovy agresivní akce". Podle agentury Reuters chtějí politici z obou táborů rozděleného parlamentu, aby se na něm hlasovalo o odchodu amerických vojáků z Iráku.

Spojené státy mají vojáky v Iráku v rámci mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Za tímto cílem tam přišli v roce 2014 na pozvání tehdejší vlády. Před rokem ale tamní vláda vyhlásila vítězství nad IS a od té doby se někteří iráčtí politici i armádní velitelé vyslovují proti přítomnosti americký jednotek v Iráku.

Úřad premiéra Mahdího po Trumpově odletu uvedl, že o cestě věděl předem a že si oba lídři telefonovali, na schůzce se ale nedohodli. Podle zákonodárců citovaných agenturou Reuters proto, že Trump se chtěl sejít na americké základně, s čímž Mahdí nesouhlasil. Trumpova mluvčí Sarah Sandersová naopak označila telefonát za "skvělý" a dodala, že Mahdí přijal Trumpovo pozvání do Bílého domu. K pozvání se irácká strana oficiálně nevyjádřila.

Trump podle své mluvčí přijel o Vánocích do Iráku především poděkovat americkým vojákům za náročnou službu. Odchod z Iráku ale podle Trumpa není na pořadu dne, protože tamní základna by mohla být stále použita v případě, že bude třeba podniknout nějaké vojenské kroky v Sýrii.

Přísné utajení návštěvy bylo podle prezidenta motivováno především jeho strachem o manželku a další členy doprovodu. Letoun Air Force One letěl z USA se zhasnutými světly a doprovázely jej vojenské stíhačky.

V Iráku strávil Trump zhruba tři hodiny, načež odcestoval na americkou základnu Ramstein v Německu, kde přistál krátce před 02:00 SEČ. Důvodem byla nejen schůzka s vojáky, ale i záměr dočerpat palivo na cestu do USA. Když si potřásl rukou s vybranými vojáky a zapózoval fotografům, zamířil zpět za Atlantik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 22. července 2019

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď