Trump dostal uvědomění, že je vyšetřován kvůli nakládání s utajovanými dokumenty

foto Ilustrační foto - Bývalý americký prezident Donald Trump u soudu v New Yorku, 4. dubna 2023.

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti v nedávné době informovalo exprezidenta Donalda Trumpa, že je předmětem vyšetřování ohledně svého nakládání s dokumenty podléhajícími utajení, informovala stanice CNN s odvoláním na nejmenované zdroje. Podle ní by mohlo jít o známku, že se prokurátoři posunuli o krok blíž ke vznesení obvinění proti Trumpovi v této kauze. Zatímco Trump už zahájil kampaň před prezidentskými volbami v roce 2024 a snaží se o návrat do Bílého domu, jeho opletaček se zákonem přibývá, poznamenala agentura Reuters.

Problémy bývalého prezidenta se zákonem se stupňují v době, kdy vede kampaň s cílem vrátit se do Bílého domu po volbách na podzim příštího roku. Trump už čelí obžalobě prokuratury v New Yorku, podle níž zfalšoval několik podnikatelských záznamů ve snaze zakrýt platbu údajné milence v době vrcholící předvolební kampaně v roce 2016. Prokuratura ve státě Georgia zase vyšetřuje pokus Trumpa a jeho spojenců zvrátit nátlakem výsledek volby prezidenta v roce 2020.

Trumpovou povolební kampaní se zabývá i zvláštní vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Jack Smith, který vyšetřuje také možné nezákonné zacházení s utajovanými dokumenty. V amerických médiích se v posledních dnech množily spekulace o tom, že tato větev vyšetřování se blíží k rozhodování o případných obviněních.

Tyto úvahy přiživila pondělní schůzka exprezidentových právníků s pracovníky ministerstva spravedlnosti včetně Smithe, při níž se podle informací listu The Washington Post (WP) Trumpův tým snažil přesvědčit prokurátory, že obvinění nejsou na místě. Ministerstvo ani Smithův tým vývoj nekomentují.

Uvědomění, které podle médií od Smithova týmu exprezident dostal, není neobvyklé a nutně neznamená, že Trump bude obviněn, napsala agentura Reuters. Podle deníku The New York Times jde však o "dosud nejjasnější signál, že bývalý prezident bude v důsledku vyšetřování pravděpodobně čelit obviněním".

Trump při odchodu z úřadu na začátku roku 2021 přepravil na Floridu krabice s vládními dokumenty, přestože podle zákona měl všechny oficiální záznamy na konci jeho mandátu převzít Národní archiv. Archiváři od Trumpa sice na začátku roku 2022 převzali 15 krabic obsahujících i dokumenty podléhající utajení, ve floridské rezidenci Mar-a-Lago však zůstávaly další citlivé materiály.

Neochota Trumpova týmu spolupracovat vyústila loni v srpnu v prohlídku jeho bydliště, při níž agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zajistili mimo jiné přes stovku dokumentů označených jako důvěrné, tajné či přísně tajné.

Do vyšetřování případu je již delší dobu zapojená velká porota ustavená ve Washingtonu. Podle zjištění z tohoto týdne se však nyní kauzou zabývá druhá velká porota na Floridě. Tento prvek používaný při některých vyšetřováních je jakýmsi doplňkem systému soudních porot a mimo jiné určuje, zda existuje dostatek důkazů k formální obžalobě. Na konci března velká porota v New Yorku poslala k soudu případ spojený s Trumpovou platbou pornoherečce Stormy Daniels.

Před floridskou porotou ve středu stanul bývalý Trumpův mluvčí Taylor Budowich, napsal list WP. V posledních týdnech podle informací deníku porotci vyslechli výpovědi dalších svědků. Velké poroty pracují v utajení a není tak jasné, jak se bude práce té floridské dál vyvíjet. Informované zdroje WP řekly, že vytvořením druhé poroty vyšetřovatelé připravili půdu pro vznesení obvinění ve státě, kde se většina zkoumaných činů odehrála.

Pokud jde o Trumpa, ten ve středu nepotvrdil ani nevyvrátil informaci o uvědomění od vyšetřovatelů. Na své sociální síti Truth Social napsal, že mu nikdo neřekl, že bude obžalován. "A neměl bych být, protože jsem neudělal nic špatného," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď