Trh s potravinami v ČR podle Nekuly opět funguje, řetězcům se neomluví

foto Ilustrační foto - Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), 27. února 2023, Praha.

Praha - Trh s potravinami v Česku opět funguje, uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v reakci na závěry antimonopolního úřadu, který oznámil, že při prověřování vývoje cen na trhu s potravinami u pěti základních komodit nezjistil porušení hospodářské soutěže. Za své výroky, v nichž z růstu cen potravin vinil hlavně obchodní řetězce, se ministr omlouvat nehodlá, řekl na odpolední tiskové konferenci. K omluvě ho vyzval Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR), uvedl v tiskové zprávě prezident svazu Tomáš Prouza.

Zjištění Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je podle Nekuly příznivá zpráva. "Bohudík, opět nám funguje trh. Protože na základě dat, které jsme měli od Českého statistického úřadu, jsme zaznamenali konkrétní situace, kdy jsme měli vážné podezření na skryté nebo otevřené kartelové dohody u některých potravin," uvedl šéf resortu.

Za poklesem cen potravin v poslední době je podle Nekuly mimo jiné tlak různých institucí. "Konečně jsme v situaci, kdy potraviny táhnou inflaci dolů," řekl ministr novinářům. Dodal, že inflace klesá díky konkurenčnímu prostředí.

Antimonopolní úřad se cenami mléka, másla, vajec, mouky a kuřecího masa začal zabývat z vlastního rozhodnutí poté, co potraviny loni na podzim začaly rychle zdražovat. Předseda ÚOHS Petr Mlsna dnes uvedl, že při prověřování vývoje cen jeho úřad nezjistil porušení hospodářské soutěže, tedy ani zneužití dominantního postavení, ani náznak případných kartelových dohod. Podle prezentovaných závěrů je u všech pěti komodit nejvyšší marže ve výrobně-obchodním řetězci na straně prvovýrobců.

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) proto dnes Nekulu vyzval vyzval k omluvě za výroky, v nichž z růstu cen potravin vinil hlavně obchodní řetězce. Ministr tak ale učinit nehodlá. "Zatímco před rokem stačilo obchodníkům přirazit si na jednom vajíčku jednu korunu, na začátku letošního roku si již přiráželi dvě koruny. I laik pozná, že se zde něco odehrává," uvedl jako příklad Nekula. Podobné skokové zdražení podle něj bylo loni na podzim i u cukru. "Jsou to velmi jednoduché počty, kdo si rychleji přirážel, kdo využíval té situace," dodal dnes ministr.

Nekula dnes připomněl, že sám podal kvůli cenám cukru a vajec podnět na ÚOHS kvůli růstu cen a že šetření ještě neskončilo. U cukru podle něj panuje velmi vážné podezření, že skokové zvýšení cen loni na podzim nevzniklo přirozenou soutěží. Z šetření antimonopolního úřadu vyplynulo, že obchodní řetězce měly letos v únoru na jednom vejci marži zhruba korunu, zatímco Nekula mluvil dvou korunách. Zdůvodnil to ale tím, že úřad se zabýval jen cenou vajec velikosti M po deseti kusech, zatímco on počítal i s většími baleními například o 30 vejcích, kde je "situace úplně jiná."

Šetření ÚOHS také uvedlo, že maloobchod má v ČR oligopolní strukturu. "I v rámci oligopolu může fungovat tržní prostředí, ale je potřeba být stále ve střehu," řekl k tomu ministr. Upozornil také na současný pokles cen zemědělských komodit, energií a dalších vstupních nákladů, což by se podle něj již mělo začít promítat do cen pro spotřebitele. "Je nejvyšší čas, zemědělci krok ve snížení cen už učinili," dodal Nekula.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď