Třetí blok Dukovan začal po tříměsíční odstávce dodávat elektřinu

foto Jaderná elektrárna Dukovany na snímku z 3. března 2016, vlevo dole jsou záložní chladicí ventilátorové věže.

Dukovany (Třebíčsko) - Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany začal po tříměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu do přenosové sítě. Energetici ho kvůli plánované výměně části palivových kazet, kontrolám a servisním pracím odstavili 25. ledna. První turbínu v bloku znovu připojili v pátek asi hodinu před půlnocí, druhou dnes krátce před 11:00, řekl ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. I zbylé tři bloky Dukovan jsou v provozu.

Ukončení odstávky třetího bloku firma ČEZ původně ohlásila na počátek dubna. Zkraje tohoto měsíce informovala o tom, že využije nižší spotřeby elektřiny v Česku a v odstaveném bloku udělá další práce.

Energetici se v průběhu odstávky zároveň museli vypořádat se zavedením mimořádných opatření, jejichž cílem je omezit riziko nákazy zaměstnanců elektrárny nemocí covid-19. "Jsme si vědomi, že jsme významnou součástí kritické infrastruktury státu," uvedl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Letos zatím dodala 4,06 terawatthodiny elektřiny.

V minulém týdnu energetici provedli na třetím bloku tlakové zkoušky těsnosti a pevnosti, během kterých ověřili stav a funkci zařízení. Řízenou štěpnou řetězovou reakci obnovili operátoři v reaktoru tohoto bloku ve středu. "Stoprocentního výkonu by měl blok dosáhnout v neděli, záležet bude na výsledku dalších provozních testů a zkoušek," uvedl mluvčí.

Během odstávky energetici v reaktoru třetího bloku vyměnili za čerstvé část palivových kazet, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu, a také plánovanou modernizaci systémů a zařízení.

Kvůli výměně části jaderného paliva, servisu a kontrolám zařízení už letos stál kromě třetího i čtvrtý blok Dukovan. Odstávka dalšího bloku elektrárny je plánovaná za konec září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď