Tragickou střelbu v Ostravě připomene pietní místo

foto Ilustrační foto - Svíčky před budovou ostravské fakultní nemocnice, kde 10. prosince 2019 ráno dvaačtyřicetiletý muž z Opavska zastřelil v čekárně traumatologické ambulance šest lidí, čtyři muže a dvě ženy. Další tři zranil, žena je v kritickém stavu, dva muži jsou mimo ohrožení života. Pachatele, který z nemocnice utekl, vypátrala policie po třech hodinách. Před dopadením se ale zastřelil.

Ostrava - Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) chce nechat zřídit trvalé pietní místo, které by připomínalo prosincový čin dvaačtyřicetiletého střelce. Jeho útok nepřežilo sedm lidí, další dva byli zraněni. Provizorní pietní místo před budovou Polikliniky FNO bude 2. ledna zrušeno. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

"Abychom si mohli i v budoucnu důstojně připomenout památku obětí útoku, rozhodli jsme se ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy zřídit u fakultní nemocnice trvalé pietní místo. Konkrétní podrobnosti týkající se jeho příprav a realizace jsou nyní předmětem jednání," uvedla Petlachová. Dodala, že nemocnice děkuje všem, kteří k poliklinice přišli zapálit svíčku či položit květiny, aby uctili památku obětí útoku z 10. prosince. "Velice si toho vážíme. Lidská solidarita a sounáležitost je v těžkých okamžicích velkou útěchou," řekla mluvčí.

Na dva hlavní účty založené pro oběti střelby už lidé přispěli přes sedm milionů korun. Účty založila nemocnice i sousední Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Vyplývá to z informací na webových stránkách nemocnice a školy. Zájemci mohou přispívat i na další účty, které souvisejí s podporou konkrétní rodiny.

Nemocnice vyhlásila sbírku jako první. Zřídila transparentní bankovní účet s číslem 73030761/0710, kam mohou dárci přispívat do 31. března 2020. K dnešnímu dni se na účtu sešlo přes 6,7 milionu korun.

Na transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby VŠB-TUO mohou příspěvky posílat studenti, zaměstnanci či absolventi školy i další. Účet má číslo 291463872/0300. I v tomto případě lze příspěvky zasílat do konce března. Poté škola částku předá ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava rodinám obětí. Dnes na účtu bylo přes 365.000 korun.

Kromě těchto dvou existují další dva účty, které mají pomoci konkrétním rodinám. Vězeňská služba (VS) s policejním odborovým svazem pořádá veřejnou sbírku pro rodiny dvou zastřelených příslušníků bezpečnostního sboru.

Sbírku vyhlásila i porubská Základní škola Ivana Sekaniny, která chce pomoci rodině Petra Langa, jednoho z příslušníků VS, který vlastním tělem bránil svou dceru.

Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Střelci se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď