Tragická bilance prodlouženého víkendu - zemřelo nejméně 16 lidí

foto U Kolína se 6. července ráno na hlavním tahu na Nymburk čelně srazilo osobní auto s nákladním. Řidič osobního auta náraz nepřežil, druhý z šoférů z nehody vyvázl bez zranění.

Praha - Uplynulý víkend se stal nejtragičtějším na českých silnicích od začátku letošního roku, za uplynulé čtyři dny zemřelo podle předběžných statistik nejméně 16 lidí. Od pátku do neděle přišlo při dopravních nehodách o život podle policie 14 lidí, dnešní sváteční den si zatím vyžádal dvě oběti. Nejhorší bilanci má pátek, kdy bylo šest mrtvých, letos nejvíc za jeden den. V sobotu podle denních policejních statistik zahynuli tři lidé a v neděli dalších pět.

Zatím poslední obětí prodlouženého víkendu je cyklista, který večer zemřel v jihočeských Vodňanech, řekl v České televizi krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Časně ráno nepřežil srážku s nákladním vozem u Kolína řidič osobního auta. Bilanci za dnešek zveřejní policie v úterý.

"Od pátku do neděle zemřelo při nehodách 14 lidí a spousta z nich kvůli mimořádné neohleduplnosti a bezohlednosti řidičů. Nejohroženější skupinou jsou tradičně motorkáři, těch zemřelo pět," informovala dopoledne policie.

V neděli večer pražští policisté zasahovali také u smrtelné nehody svého kolegy z Ostravy. Řidička osobního auta zezadu v plné rychlosti narazila do policejního automobilu, v němž zahynul dvaatřicetiletý policista, dva další policisté z Moravskoslezského kraje byli vážně zraněni. Žena řídila podle policie pod vlivem alkoholu i drog, nyní čeká na sdělení obvinění.

Loni si nehody o svátečním červencovém víkendu vyžádaly od pátku do neděle šest lidských životů, čtvrtek před tím zemřeli další čtyři lidé.

Policie o prázdninách každoročně zvyšuje kontroly dodržování pravidel provozu. Podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého se příčiny nehod během dvou letních měsíců nevymykají celoročním trendům. "Nejtragičtější příčiny, které tvoří více než 50 procent smrtelných následků, jsou nedodržování rychlosti, nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky, nevěnování se řízení a přejetí do protisměru," uvedl nedávno Zlý. Policisté podle něj budou ve větším počtu na silnicích po celou dobu letních prázdnin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď