Tradiční koledování není letos podle Hamáčka možné

foto Ilustrační foto - Vládu nad velikonoční koledou 28. března v Telči na Jihlavsku převzaly ženy. Umožnila jim to lidová tradice přestupného roku. Za chladného rána vyrazilo na koledu po městě dvacet pět děvčat a žen z horáckého souboru Podjavořičan ve svátečních krojích.

Praha - Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

"Díky opatření, které jsme přijali, je průběh epidemie v České republice zatím lepší než ve státech na západ od nás. A já bych byl strašně rád, aby to tak zůstalo," uvedl Hamáček. Opatrně se staví také k návrhu, aby před Velikonocemi mohly otevřít některé další obchody nebo venkovní sportoviště, o kterém dnes bude rozhodovat vláda.

V zemi se koronavirem zatím nakazilo 4591 lidí, 72 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 zemřelo a 84 nakažených potřebuje intenzivní péči v nemocnicích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď