Tornádo podle hasičů poškodilo 1202 budov, 180 je nutné strhnout

foto V centru Lužic na Hodonínsku, které zasáhla minulý týden bouře s tornádem, začala 2. července 2021 první demolice řízená hasiči.

Lužice (Hodonínsko) - Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu na jihu Moravy poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Řízené bourání začalo dnes v Lužicích, připravuje se další v Hruškách. Hasičům umožnila dřívější zahájení demolic pomoc armády, řekl dnes novinářům po jednání krizového štábu kraje jihomoravský ředitel hasičů Jiří Pelikán.

Hasiči v uplynulých dnech procházeli všechny poškozené domy a evidovali jejich stav. Nejvíce poškozených budov, celkem 369, je v Moravské Nové Vsi, k demolici je určeno 31 budov. V Mikulčicích je poškozeno 300 domů, strhnout se musí 62 z nich. V Hruškách je poškozeno 201 domů, demolice je nutná u 58 z nich. V Lužicích je poškozených 100 domů, strženo bude 17 z nich, v Hodoníně je poškozeno 100 domů, strženo bude deset.

"Zahájení demolic umožnil čtvrteční příjezd armádní těžké techniky a vojáků, které jsme okamžitě nasadili na svážení suti do tří míst. To nám uvolnilo ruce a dnes ráno mohly začít demolice v Lužicích," uvedl Pelikán.

V poškozených obcích je podle něj uklizeno 80 procent území, práce budou pokračovat i o víkendu. Předpokládá, že v neděli bude možné snížit počet nasazených hasičů na místě. "O rozsahu omezení se budeme bavit v sobotu odpoledne na videokonferenci s ostatními kraji," dodal Pelikán.

O prodlouženém víkendu krizový štáb očekává příjezd mnoha dobrovolníků. Jejich pomoc bude potřeba zejména mimo obce na plochách, kde tornádo zanechalo velké množství odpadu.

V Lužicích začala první demolice řízená hasiči

V Lužicích na Hodonínsku poničených bouří a tornádem dopoledne začala první demolice řízená hasiči, jde o  bytový dům a zdravotní středisko. Odpoledne zřejmě strhnou ještě rodinný dům v Hruškách na Břeclavsku. Novinářům to na místě řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. K demolici je v postižených obcích určeno podle mluvčího zatím kolem 170 objektů.

"Je to první demolice, kterou máme pod kontrolou a na kterou jsme vyčlenili síly a prostředky. Dostatek těžké techniky jsme byli schopni vyčlenit díky průběhu likvidačních prací," uvedl Mikoška. Na demolici se podílí podle mluvčího zhruba 20 hasičů a 14 kusů techniky. Je ale možné, že kvůli množství stavební sutě budou muset hasiči povolat ještě další těžkou techniku.

Některé domy už zbourali lidé svépomocí a na hasičskou těžkou techniku nečekali. Bouřky minulý týden zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko. Poničily 1200 domů a vyžádaly si šest životů.

Původně se počítalo s tím, že hasiči začnou strhávat poničené a nestabilní domy až příští týden. Vzhledem k uvolnění sil a prostředků ale hasiči podle mluvčího zahájili demoliční práce dříve.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď