TOP 09 v závěru kampaně plánuje nabízet řešení místo úplatků

foto Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (u mikrofonu) a členové TOP 09 z krajských kandidátek zahájili 14. září 2020 v Praze hlavní fázi kampaně strany před nadcházejícími krajskými volbami.

Praha - U truhly a pytlů plných pětitisícových bankovek s portrétem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na místě Tomáše Garrigua Masaryka zahájila dnes závěrečnou kampaň před říjnovými krajskými a senátními volbami opoziční TOP 09. Strana na propagačních materiálech vybízí občany, aby se nenechali vládou uplatit vlastními penězi a nabízí "řešení místo úplatků". Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová dnes řekla, že strana nabízí kandidáty, kteří na billboardech nemusí lhát a mluví za ně výsledky.

Fotogalerie

Kabinet ANO a ČSSD začátkem září schválil návrh, podle kterého starobní důchodci i lidé s invalidní či pozůstalostní penzí dostanou v prosinci příspěvek 5000 korun. Zákon ještě musí projednat Parlament a podepsat prezident. "Naše politika není postavena na úplatcích, ale na rozumném hospodaření. Ten, kdo sáhne k uplácení, to nikdy nedělá pro druhého, ale s cílem získat prospěch pro sebe," uvedla Adamová. Odmítla "tupé" uplácení lidí jejich vlastními penězi.

Adamová řekla, že řadu řešení v době koronavirové krize nabídla jako první TOP 09, vláda je poté prosadila, ale kvůli ješitnosti zásluhu opoziční strany nezmiňuje. "TOP 09 i nyní přichází s kompetencí a návrhy, jak situaci (kolem koronaviru) řešit a dostat pod kontrolu," uvedla. Nepřímo kritizovala to, jak s opatřeními a statistikami kolem covidu-19 pracuje premiér Andrej Babiš (ANO). "Chceme, ať místo chaosu vládne plán. Místo povýšenosti pokora. A ať se místo lhaní, jak je vše v pořádku, podíváme pravdě a číslům do očí," řekla Adamová.

Lidé by si podle ní měli sami vyhodnotit, jak se chovali představitelé jejich krajů v posledních letech. "Zda nabízeli papalášství, nebo kompetenci, musí lhát a přikrášlovat na billboardech skutečnost, nebo za ně mluví výsledky?" dodala šéfka TOP 09. Nejvíce strana v této souvislosti kritizovala chování a výsledky středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO).

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09) zdůraznil, že horní komora Parlamentu je nejdemokratičtější a nejsvobodnější institucí v Česku. "Je důležité, aby takovou zůstala i nadále," řekl. Vyzdvihl, že TOP 09 se v řadě obvodů domluvila na společních kandidátech s dalšími stranami jako ODS, KDU-ČSL, STAN a regionálními uskupeními, a zástupci těchto stran tak nebudou bojovat proti sobě.

TOP 09 počítá ze stran zastoupených v Poslanecké sněmovně s nejskromnějším rozpočtem kampaně. Dohromady hodlá za propagaci vydat asi 7,5 milionu korun. Další peníze připojí kandidáti a krajské organizace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 19. září 2020

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď