TOP 09 přeloží znovu novelu, která má chránit státní zástupce

foto Ilustrační foto - Předseda klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09) vystoupil 25. října 2018 v Praze na tiskové konferenci k personálním otázkám, které se týkají obsazení Rady hl. m. Prahy.

Praha - TOP 09 znovu předloží novelu zpřesňující podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Reaguje tak na avizovanou výměnu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) za Marii Benešovou (za ANO), kterou považuje za účelovou ve vztahu k vyšetřování kauzy Čapí hnízdo premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Novela, kterou minulý rok odmítla Sněmovna, má zajistit, že nejvyššího státního zástupce lze odvolat pouze kvůli zákonným důvodům. Podle ODS může ANO stále vybrat někoho jiného než Benešovou. Babiš by se měl vzdát vlivu na výběr ministra spravedlnosti, míní občanští demokraté.

Spekulace o možném tlaku na odchod nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se objevily minulý týden po oznámení Kněžínkova odchodu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že případné hlasování o konci Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády ANO a ČSSD. Menší koaliční strana podle něj nevidí důvod k personálním a systémovým změnám na státních zastupitelstvích. Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila nyní může ČSSD hlasováním o novele ukázat jasně svůj postoj. 

Podle předsedy ODS Petra Fialy je stále čas vybrat do čela spravedlnosti někoho jiného, kdo nebude vzbuzovat otazníky. "Pokud by měl premiér zájem jednat čestně a v zájmu důvěry v českou justici, měl by se vzdát svého osobního výběru ministra spravedlnosti. V normální demokratické zemi by tento post nechal koaličnímu partnerovi, nebo by hledal jinou dohodu," uvedl Fiala.

Novelu TOP 09 Sněmovna zamítla před rokem. Předlohu, která měla také pevně zakotvit funkční období vedoucích žalobců, označili kritici za nahodilou a nevhodnou. Podle předkladatelů z TOP 09 bylo hlavním cílem návrhu posílení nezávislosti státních zástupců vůči možným politickým vlivům. Pro návrh na zamítnutí předlohy, jak jej v souladu se stanoviskem vlády podali poslanci ANO, hlasovalo 99 ze 146 přítomných poslanců. Proti bylo pět poslanců TOP 09.

Podle novely by měla nejvyššího státního zástupce vláda jmenovat na deset let. Stejný člověk by funkci nemohl vykonávat opakovaně. Funkční období vrchních, krajských a okresních státních zástupců by bylo sedmileté. Nemohli by působit u stejného zastu pitelství dvakrát po sobě. Předloha by rovněž zakotvila kvalifikační požadavky pro tyto žalobce. Náměstky vedoucích žalobců by jmenoval místo ministra spravedlnosti nejvyšší státní zástupce.

Vedoucí státní zástupci by mohli být podle novely odvoláni pouze rozhodnutím kárného soudu v kárném řízení pro závažné porušení svých povinností. Nyní může nejvyššího státního zástupce odvolat vláda bez uvedení důvodu, ostatní vedoucí státní zástupce pak ministr spravedlnosti pro závažné porušení povinností.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď