TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

foto Ilustrační foto - Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Praha - TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana ČTK po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

"Česká republika potřebuje změnu. Současná vláda chaosu nás dovedla do situace, kdy se s pandemií vypořádáváme nejhůře na celém světě. Česko si zaslouží zodpovědnou vládu, pro kterou je na prvním místě budoucnost naší země," uvedla Pekarová. Politička je od roku 2013 poslankyní a od listopadu 2019 předsedkyní strany. Nahradila Jiřího Pospíšila.

Stranickými lídry v jednotlivých krajích se stali kromě Pekarové dva další poslanci, a to Helena Langšádlová ve Středočeském a Vlastimil Válek v Jihomoravském kraji. V Karlovarském kraji bude na prvním místě společné kandidátky za TOP 09 místopředseda strany Lukáš Otys, v Ústeckém bývalý poslanec a krajský radní Michal Kučera, v Jihočeském náměstek hejtmana Pavel Klíma a v Plzeňském další náměstek hejtmana Marek Ženíšek.

Strana celkem do voleb nasadí 74 kandidátů. Na pražské kandidátce se objeví také například poslanec Dominik Feri a na středočeské poslanec a místopředseda strany Jan Jakob. Kandidátku SPOLU v Pardubickém kraji povede podle informací strany ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda.

Největší diskuze podle informací ČTK nastala u pražských kandidátů, kde byl na třetím místě původně navržen radní Prahy 2 Michal Zuna a na čtvrtém starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Výkonný výbor dnes v tajném hlasování schválil jejich prohození. Návrh podporovala předsedkyně strany i pražští zastupitelé s výjimkou Jiřího Pospíšila, který naopak prosazoval ponechání Zuny na vyšším místě. Podle argumentace zastánců změny má být Kolář na potenciálně volitelném místě proto, že je mediálně známý například odstraněním sochy sovětského maršála Koněva z náměstí Interbrigády.

Dnes schválená jména se týkají pořadí kandidátů TOP 09 na společných kandidátkách koalice SPOLU. Na jakých místech se nakonec objeví, bude záležet na tom, jaké pozice si na konkrétních kandidátkách strana s koaličními partnery vyjednala.

Lídři v krajích:

Praha Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně strany, poslankyně
Středočeský kraj Helena Langšádlová, poslankyně
Jihočeský kraj Pavel Klíma, náměstek hejtmana
Plzeňský kraj Marek Ženíšek, náměstek hejtmanky
Karlovarský kraj Lukáš Otys, spolumajitel cukrárny, místopředseda TOP 09
Ústecký kraj Michal Kučera, báňský inženýr, ekonom a radní Ústeckého kraje
Liberecký kraj Zdeněk Chmelík, ředitel výrobní firmy, zastupitel města Liberec
Královéhradecký kraj Matěj Ondřej Havel, ředitel Gymnázia J. K. Tyla Hradec Králové
Pardubický kraj Pavel Svoboda, pedagog, ředitel Komorní filharmonie Pardubice
Kraj Vysočina Martina Lisová, starostka městyse Větrný Jeníkov
Jihomoravský kraj Vlastimil Válek, lékař - radiolog, předseda poslaneckého klubu TOP 09
Olomoucký kraj Petr Navrátil, obchodní ředitel, ekonom a poradce pro zemědělství
Moravskoslezský kraj Jan Koloničný, akademický pracovník, manažer a místostarosta obce Metylovice
Zlínský kraj Zuzana Vandame, radní Uherského Hradiště, marketingová konzultantka

 

Zdroj: TOP 09

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď