Jednání koalice a odborů o platech bude příští úterý, Jurečka čeká dohodu

foto Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci v Praze po jednání tripartity 21. června 2022.

Praha - Jednání předsedů a předsedkyně stran vládní koalice s odboráři o úpravě platů ve veřejném sektoru kvůli inflaci se uskuteční příští úterý. Po jednání tripartity to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předpokládá finální dohodu o výši a termínu růstu výdělků. Vyzval odbory a zaměstnavatele, aby se snažili dohodnout na navýšení minimální mzdy.

Meziroční inflace dosáhla v květnu 16 procent. Odbory požadují úpravu platů od července. Devět svazů vstoupilo kvůli tomu do stávkové pohotovosti, další čtyři jejich postup podporují. Předáci uvedli, že se chtějí dohodnout na zvýšení od pololetí o 15 procent lidem se zmrazeným příjmem a o 7,6 procenta ostatním. Se členy vlády jednali zatím dvakrát, naposledy před dvěma týdny. Jurečka pak prohlásil, že je kabinet připraven platy upravit, ale méně než o inflaci. Nátlak odborů v době vyjednávání označil za nekorektní.

"Předpokládám, že příští týden v úterý na jednání K5 (předsedové koaličních stran), kam jsou pozváni zástupci odborů, bychom se měli dohodnou finálně," uvedl Jurečka. Jasné by mělo tedy být, kdo, o kolik a odkdy dostane přidáno. "Věřím, že na příštím jednání bude už jasný postoj vlády, který jsme dosud neslyšeli," řekl Středula.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656.500 lidí. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil.

Odcházející ministr školství Petr Gazdík (STAN) před nedávnem řekl, že požádá vládu o 1,75 miliardy na zvýšení platů nepedagogických pracovníků. Příjem by se jim měl upravit od září. Platy učitelů by pak měly růst od ledna, zmínil Gazdík.

ČMKOS požadovala od července také navýšení minimální mzdy o 2000 korun na 18.200 korun. Zaměstnavatelé byli proti. Jurečka řekl, že odboráře a zástupce podnikatelů vyzval, aby se snažili dohodnout. V minulých letech obě strany shodu nenašly, rozhodovala pak vláda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 27. května 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď