Černochová se Zemanem mluvili o směřování armády nebo její modernizaci

foto Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová vystoupila 1. prosince 2021 v Lánech na tiskové konferenci poté, co byla přijata prezidentem Milošem Zemanem.

Lány (Kladensko) - Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o směřování armády, modernizačních nákupech nebo o výdajích dvou procent HDP na obranu. Černochová to po schůzce řekla novinářům. Uvedla, že se s prezidentem na prioritách shodla, jednání označila za velmi příjemné.

Zeman se podle ní zajímal o její názory, kam by měla armáda směřovat, zda by mělo Česko dávat přednost expediční nebo teritoriální armádě. Tématem byly také moderní prostředky jako drony nebo robotika a prezident se zajímal i o akviziční proces. Oba politici se podle Černochové shodli na tom, že je potřeba diskutovat o tom, že do debat o rozhodnutích typu odchodu spojenců z Afghánistánu by mělo být zapojeno více lidí. Zeman opakovaně stažení z Afghánistánu kritizoval, o odchodu rozhodli především zástupci USA.

Na schůzce Černochová se Zemanem diskutovali také o výdajích dvou procent HDP na obranu. Podle Černochové by se mělo na dodržení tohoto závazku daného v NATO trvat, i když Česko čekají "hubené roky". Peníze, které směřují na modernizační projekty podle ní dají práci lidem a podpoří českou ekonomiku. Při přepracování státního rozpočtu na příští rok nevidí velký prostor na možné škrty v obraně.

Jako možnou cestu označila vytvoření obranného fondu, ve kterém by se shromažďovaly peníze na velké akviziční projekty armády. "To by znamenalo, že budeme k těm dvěma procentům HDP směřovat, ale že ty finanční prostředky třeba pro toto krizové období budou k dispozici pro jiné resorty, ale obrana o ně nepřijde," řekla. Tématem byla i podpora českého zbrojního průmyslu.

Černochová řekla, že končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se armádu snažil posunout dál a že by chtěla na některé jeho kroky navázat. Doufá ve vzájemnou spolupráci, v příštích měsících by s ním chtěla intenzivně komunikovat. Poznamenala, že se vyslovila pro to, aby byl Metnar zvolen do čela sněmovního výboru pro obranu. Ten v minulém volebním období vedla ona. Řekla, že se souhlasem Metnara již vedla rozhovory s lidmi, kteří se zabývají řízením boje proti pandemii.

Potvrdila, že podporuje vznik základny NATO v Česku. Nejprve musí ale taková poptávka ze strany spojenců zaznít, podotkla. O tématu chce, stejně jako o zahraničních misích, mluvit s českým velvyslancem u NATO Jakubem Landovským.

Uvedla, že jako ministryně nebude moci dál pracovat jako starostka Prahy 2. "Věřte mi, že mi to rve srdce," řekla.

Zeman přijímá nominanty na ministry od pondělí na zámku v Lánech. Protože se prezident nakazil koronavirem, je při debatách oddělen od nominantů boxem s plexisklovými stěnami. Ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek řekl serveru Seznam Zprávy, že náklady na zhotovení ochranné buňky činily asi 23.000 korun. Jde o náklady na materiál, box vyrobili sami zaměstnanci Hradu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď