Tisíce lidí se sešly v Praze, aby podpořily zrovnoprávnění LGBT+

foto Lidé přicházejí na demonstraci Společně proti nenávisti k uctění památky obětí střeleckého útoku v Bratislavě, 26. října 2022, Václavské náměstí, Praha.

Praha - Tisíce lidí dnes večer na Václavském náměstí v Praze podpořily zrovnoprávnění LGBT+ lidí. Připomněli si také památku obětí homofobní vraždy, která se stala tento měsíc v Bratislavě. Organizátoři a vystupující vyzývali k zastavení šíření předsudků vůči LGBT+ lidem a k přijetí zákona, který by umožnil uzavřít manželství i párům stejného pohlaví. Akci s názvem Společně proti nenávisti podpořili svým vystoupením také hudebníci, zpěváci, herci i některé další veřejně známé osobnosti, například předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Policie odhadla, že tříhodinového shromáždění se účastnily "nižší tisíce" lidí. Po skončení uvedla, že se akce obešla bez zásadních problémů.

"Musíme společně zastavit, aby se šířily předsudky, které krmí nenávist. Motivace toho teroristy byla krmená veřejnými vyjádřeními veřejných osobností včetně politiků a političek," uvedl Czeslav Walek z iniciativy Jsme fér. Připomněl nedávný dokument 23 organizací, které vyzvaly vládu a Parlament k přijetí legislativy k ochraně LGBT+. Výzvu dosud podepsalo přes 18.000 lidí.

Shromáždění se jako diváci účastnili také senátor Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu, či pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vystrčil se na místě setkal s Romanem Samotným, majitelem bratislavského klubu Tepláreň, před kterým se vražedný útok odehrál. "Nenávist vůči LGBTQ+ je pro mě stejně nepřijatelná jako antisemitismus. Vyjádřit lítost a soustrast nestačí, nesmíme mlčet, musíme se zlu a nenávisti jasně postavit," uvedl Vystrčil na twitteru.

Zrovnoprávnění LGBT+ lidí na shromáždění podpořila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková. "My všichni stojíme za principem rovnoprávnosti a důstojného života, který musí být přístupný opravdu všem bez rozdílu," řekla.

Podporu LGBT+ lidí na shromáždění vyjádřili mimo jiné herci Jan Cina, Daniel Bambas a Michal Jagelka, herečky Bára Hrzánová a Veronika Khek Kubařová, youtuber Karel Kovář, známý jako Kovy, a raper Vladimír 518.

Výzvu k větší právní ochraně LGBT+ lidí podpořili vládní Piráti i vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Patříme na Západ! A na Západě je zcela běžné, že uzavírat manželství mohou nejen muž a žena, ale i dvě ženy a dva muži. Zákon o manželství pro všechny, který předložil můj kolega Josef Bernard, již leží ve Sněmovně. Nevidím žádný důvod, proč bychom jej nemohli hned schválit," napsal dnes Rakušan na twitteru.

Akci podle zpravodaje ČTK krátce narušil člověk, který nesl transparent s nápisem Bojte se boha a vzdejte mu čest a do megafonu předčítal citáty z bible. Někteří účastníci akce na něj pískali, od shromáždění ho oddělili policisté z antikonfliktního týmu.

Shromáždění, na které dohlíželo přes 100 policistů, podle policie dočasně omezilo dopravu v horní části náměstí.

V Bratislavě v polovině října devatenáctiletý mladík zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let a vážně poranil 28letou ženu před barem Tepláreň, který navštěvují lidé z komunity LGBT+. Střelec z místa činu uprchl a později spáchal sebevraždu.

Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům. Slovenská policie případ vyšetřuje jako terorismus. Muž podle ní u gaybaru zaútočil poté, co mu nevyšel záměr útoku na slovenského premiéra Eduarda Hegera. V Bratislavě a v Žilině se dnes podle slovenských médií konala poslední rozloučení s oběťmi vraždy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď