K dialogu a solidárnosti vyzval papež František v kázání na mši na Slovensku

foto Papež František slouží mši svatou v Šaštíně na závěr návštěvy Slovenska, 15. září 2021.

Šaštín (Slovensko) - K dialogu a solidárnosti vyzval dnes věřící papež František v kázání na mši v Šaštíně na západě Slovenska. Bohoslužby u příležitosti svátku slovenské patronky Panny Marie Sedmibolestné, kterou vyvrcholila jeho čtyřdenní návštěva této katolické země, se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí.

"Nejde o to, abychom byli k světu nepřátelští, ale abychom byli lidmi, kteří začínají dialog, když vidí odlišné postoje, kteří šíří příjemnou vůni solidárnosti tam, kde často převládají osobní a kolektivní formy sobectví, kteří chrání a zachovávají život tam, kde se uplatňuje logika smrti," uvedl papež.

František také zdůraznil, že víra pobízí lidi, aby byli solidární s těmi, kdo jsou v nouzi. "Nezapomeňme na to, že nesmíme redukovat víru na cukr, který oslazuje život," řekl papež na mši, na kterou přijeli i vrcholní politici Slovenska. Pannu Marii označil za vzor víry pro slovenský národ.

Kříž na pódiu pro papeže a biskupy byl vyroben z trámů ze střechy kostela v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, který v červnu poničilo tornádo.

Podle organizátorů se mše s papežem, která trvala půl druhé hodiny a po jejímž skončení se z davu ozval potlesk, zúčastnilo přes 50.000 lidí. Mezi nimi byly i skupinky českých poutníků. Šlo tak o největší akci na Slovensku od propuknutí koronavirové krize loni v březnu. Původně ale organizátoři očekávali mnohem větší zájem věřících.

Kvůli nemoci covid-19 ovšem mohli o vstupenku na mši nejprve požádat jen plně očkovaní zájemci. Minulý týden malou část sektorů organizátoři vyčlenili i pro lidi, kteří mají pouze potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Slovensko kvůli nízkému zájmu veřejnosti výrazněji zaostává v očkování za průměrem EU.

V Šaštíně s bohatou poutnickou tradicí se kromě baziliky nacházejí ještě dva římskokatolické kostely. Místo ročně navštíví na 200.000 poutníků, z toho asi pětina o hlavní národní pouti. Do místní baziliky v roce 1995 zavítal tehdejší papež Jan Pavel II. a v Šaštíně také sloužil mši před 300.000 věřícími.

František při své nynější návštěvě Slovenska vybídl kněze, aby měli kratší a srozumitelnější kázání. V projevu před zástupci politického a společenského života vyzval Evropu k prosazování myšlenky solidarity a na setkání se zástupci židovské komunity odsoudil antisemitismus. Při návštěvě romského sídliště v Košicích se vyslovil proti diskriminaci Romů. Na setkání s mládeží před davem tisícovek lidí hovořil o tom, že lidé by se neměli zaměřovat na materiální statky a naletět těm, kteří nabízejí jen iluzi štěstí.

"Papeže nazýváme i pontifex, tedy stavitel mostů. Způsob komunikace s námi a místa, která navštívil, a to, co tam řekl, bylo pozvání k tomu, abychom pokračovali ve stavění mostů k jednotlivým osobám i skupinám naší společnosti," řekl novinářům o významu papežovy návštěvy slovenský biskup Jozef Haľko. Například cestu Františka na romské sídliště Luník IX označil za most směrem k lidem, kteří potřebují pomoc.

Před papežem Františkem zavítala na Slovensko hlava katolické církve naposledy v roce 2003, a to Jan Pavel II.

Tisíce lidí přišly na mši vedenou papežem Františkem v Šaštíně

Tisíce lidí od časného rána mířily na pole u baziliky v Šaštíně nedaleko hranic s Českou republikou, aby se zúčastnily mše vedené papežem Františkem v poslední den jeho návštěvy na Slovensku. Ač byl areál pro poutníky otevřený od úterních 22:00, většina lidí na místo mířila brzy ráno, už okolo 5:00 se začínaly tvořit na příjezdových cestách kolony.

Dlouhé fronty se tvořily také u ověřování registrací spojeného s bezpečnostní kontrolou. Organizátoři proto prodloužili vstup do jednotlivých sektorů pro veřejnost o hodinu až do 9:00.

Papež František po příjezdu na místo bohoslužby projel shromážděným davem, který tleskal a mával vlajkami. Několikrát automobil s papežem zastavil, aby papež mohl požehnat malým dětem. Jejich rodiče je podávali členům ochranky a ti děti zdvihli k Františkovým rukám. Před mší pořadatelé vyzvali poutníky, aby při mši nezvedali transparenty a nemávali vlajkami.

Někteří poutníci však do Šaštína dorazili už v úterý večer. Byl mezi nimi i jednačtyřicetiletý Jan Krobot, který přijel z 200 kilometrů vzdáleného Postřelmova na Šumpersku. "Přijel jsem už v úterý odpoledne, v podvečer jsem se zastavil v bazilice. Když většina lidí odešla, mělo to jinou atmosféru, tehdy jsem se obracel k Bohu," řekl ČTK.

Na pole u baziliky dorazil vybavený karimatkou, spacákem i bivakovacím vakem pro případ nepřízně počasí. "Vybavený jsem dobře, v naší vesnici máme oddíl skautů a jezdíváme do přírody, tak jsem zvyklý," dodal. Noc na poli trávili podle něj spíš jednotliví lidé.

Proud věřících směrem do Šaštína začal zesilovat už okolo páté ráno. Do kolony se dostala i rodina Hirschnerových, která i se dvěma malými dětmi přijela z nedaleké Trnavy. "Cesta, která by nám normálně trvala hodinu, zabrala hodinu a 45 minut. Hodně jsme zvažovali, zda opravdu přijet, dětem je osm měsíců a dva roky, ale vzali jsme to jako společné dobrodružství," poznamenal devětadvacetiletý Viktor Hirschner.

Cesta do Šaštína pro ně znamená duchovní pouť, inspirující je pro ně hlavně osobnost papeže Františka. "Když si odmyslíme to, že je to hlava naší církve, tak to, jaký je to člověk, je pro nás velkým povzbuzením," konstatovala osmadvacetiletá Patricia Hirschnerová.

Zatímco Hirschnerovi vyjížděli do Šaštína ve čtyři ráno, autobusy ze vzdálenějších míst na Slovensku vyjížděly už po půlnoci. "Odjížděli jsme z Lučence v jednu ráno, takže jsme vlastně vůbec nešli spát. Na svatou mši se těšíme od momentu, kdy papež na Slovensko přijel, zatím jsme jej sledovali jen v televizi," podotkla osmasedmdesátiletá Elena Gubániová.

Na dnešní mši je podle pořadatelů přihlášeno 45.000 poutníků, z toho 2629 přijelo ze zahraničí. Původně se přitom počítalo s účastí až 350.000 lidí, zájemci se ale museli předem registrovat a původně mohli na mši přijet jen lidé s ukončeným očkováním. Minulý týden malou část kapacity pořadatelé vyčlenili pro zájemce, kteří se prokážou pouze negativním koronavirovým testem nebo potvrzením o prodělání covidu-19.

Návštěva papeže na Slovensku dnešním dnem končí, po mši František zamíří na bratislavské letiště a odletí zpět do Říma.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď