Tisíce lidí demonstrovaly v Turecku proti Izraeli

foto Demonstrace před izraelským konzulátem v Istanbulu kvůli eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinci, 10. května 2021.

Istanbul - Tisíce lidí demonstrovaly v pondělí pozdě večer před izraelským velvyslanectvím v Ankaře a konzulátem v Istanbulu kvůli eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinci. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v prohlášení postavil na stranu Palestinců, uvedla agentura Reuters.

Navzdory koronavirové uzávěře v Turecku, kdy platí zákaz nočního vycházení, vyrazili demonstranti před izraelský konzulát v největším tureckém městě Istanbulu. Mávali zde palestinskými vlajkami a skandovali: "(Turečtí vojáci) do Pásma Gazy" či "Pryč s Izraelem, pryč s Amerikou".

Prezident Erdogan v pondělí hovořil po telefonu s jordánským králem Abdalláhem II., palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, šéfem radikální palestinské organizace Hamás Ismáílem Haníjou a dalšími blízkovýchodními lídry. Podle Erdoganovy kanceláře prezident jordánskému králi sdělil, že "nelidské" útoky Izraele proti Palestincům jsou namířeny proti všem muslimům a že Turecko a Jordánsko musejí jednat společně, aby útoky zastavily.

Násilné střety z posledních dní mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií kvůli Jeruzalému v pondělí vyústily v raketové útoky Hamásu proti židovskému státu. Na palestinské Pásmo Gazy v odvetě zaútočilo izraelské letectvo. O život přišlo podle palestinských úřadů 20 lidí včetně devíti dětí, téměř sto lidí je zraněných.

Podporu Izraeli vyjádřily v průběhu pondělka Spojené státy. Británie a Evropská unie vyzvaly k okamžitému zastavení násilí na obou stranách.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď