Tim Burners Lee chce změnit to, co stvořil – WWW

Tim Burners Lee, vynálezce world wide web (WWW), který svůj vynález dal světu k dispozici zdarma, zveřejnil před několika dny svůj nový start-up s názvem Inrupt. Inrupt je prvním komerčním výsledkem využití platformy SOLID, na které TBL a jeho tým pracovali několik let. TBL oznámil, že si bere dovolenou na své univerzitě (MIT) a omezuje výrazně svou činnost v rámci slavné internetové instituce W3C, aby se mohl naplno věnovat Inruptu a dalšímu rozvoji SOLIDu.

Inrupt je to, co se označuje za Personal Online Datastore (POD). POD je zařízení pro využití lidmi-spotřebiteli, které integruje naše všechna osobní data v rámci užitečných aplikací jako je online kalendář, online pomocník, seznam oblíbené hudby aj. Všechna tato data jsou pod kontrolou konkrétní fyzické osoby – uživatele POD. Ten, kdo chce tato data využívat, musí mít souhlas této osoby.

V současnosti jsou ale prakticky všechny aplikace, které lidé využívají, založené na centralistickém přístupu, kdy naše data sice právně “kontrolujeme” my, ale v reálu je vlastní velké internetové firmy, nikoliv lidé. TBL toto chce vyřešit tím, že lidé mohou převést svá data ze svých stávajících aplikací do inruptu (POD). Právně pro to lze využít např. právo na přenositelnost podle GDPR. Současně vývojáři mohou vyvíjet funkční ekvivalenty současných aplikací s využitím otevřené platformy SOLID. Tyto nové aplikace již budou nastavené na jiné základní pravidlo – tedy že my, lidé, opravdu kontrolujeme své osobní údaje. Postupně tak má na www vzniknout paralelní prostředí s jinými pravidly než jsou ta dnešní – otevřené distribuované prostředí.

Je dobré si uvědomit, že TBL není sám, kdo se dnes snaží o změnu pravidel, jimž se www řídí. Jiný přístup využívá např. projekt Hye of One, který se snaží s využitím technologie blockchainů změnit pravidla nakládání s osobními údaji pacientů ve zdravotnictví tak, že by tato data kontrolovali výlučně pacienti, kteří by rozhodovali o přístupu k nim ze strany lékařů (ale třeba ne nemocnic nebo státu). Hye of One kritizuje koncept POD, protože podle kritiků vede ke zbytečnému přemisťování dat od zdrojů – systémů, v nichž byla data vytvořená. Namísto toho prosazují koncept tzv. Authorization servers, kdy se řeší přístupová práva různých subjektů k datům uloženým na různých úložištích.

Dalším přístupem je kombinovat funkce POD a Authorization server do jedné osobní aplikace, které si pro sebe říkám Personal Communication Tool (PCT). Důležité je, že všechny tyto koncepty počítají se zásadně jinými pravidly než jsou ta, která vládnou dnešnímu internetu – jsou založené na otevřeném přístupu a snaží se o standardizaci. To znamená, že různorodost konceptů není na škodu, standardy nebudou rozdělovat, ale měly by vést k větší mnohosti funkcí, aplikací a výběru uživatelů internetu.

Jak TBC uvedl, dnes je konečně doba současná pravidla online prostředí začít měnit. Jeho iniciativa a další vznikající projekty ukazují, že se jedná o sice dnes malinký, ale významný technologicko-obchodní proud.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď