Tibetský premiér ocenil ČR za podporu tibetského lidu

foto Pražský primátor Zdeněk Hřib přijal 6. března 2019 v Praze premiéra tibetské exilové vlády Lozanga Sanggjäa (na snímku).

Praha - Česká republika a zejména sametová revoluce z roku 1989 jsou pro Tibeťany inspirací v jejich boji za svobodu. Ukazují, že i malý národ, který čelí velké zemi, může zvítězit. Na setkání s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) to dnes prohlásil předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä. Ocenil, že na pražském magistrátu a na dalších 700 radnicích, školách či organizacích v ČR bude letos opět viset tibetská vlajka.

"Tibet je již okupován po 60 let, čelí represím, ale Česká republika posílá poselství naděje a solidarity," uvedl nejvyšší politický představitel Tibetu. Dodal, že český parlament má největší parlamentní skupinu podporující jeho zemi v celé Evropě. Oficiální postoj ČR je takový, že respektuje územní celistvost Číny. Naposledy o tom ujistili Čínu nejvyšší představitelé země v roce 2016 poté, co se tuzemští politici sešli s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, kterého Čína označuje za separatistu.

Premiér tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä (vlevo) převzal 6. března 2019 na pražské Staroměstské radnici symbolický klíč od primátora hlavního města Zdeňka Hřiba. Od pražského primátora Sanggjä převzal symbolický klíč k hlavnímu městu. "Jsem šťastná, že Praha jako hlavní město České republiky mohlo ukázat, že jí záleží na dodržování lidských práv na celém světě," řekla radní Hana Marvanová (za STAN). Podle Marvanové i Hřiba je důležité vyjádřit Tibetu symbolickou podporu, protože je může posílit v jejich boji.

Tibetská vlajka bude na pražském magistrátu viset v rámci akce Vlajka pro Tibet od 8. do 11. března. V uplynulém volebním období pod vedením bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) město prapor nevyvěšovalo. Vedení města začalo rovněž jednat s Pekingem o změně tzv. sesterské smlouvy, kterou s čínským městem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současné vedení Prahy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 15. září 2019

Očekáváme v 13:00 23°C

Celá předpověď