TI:Za nedostatky v akvizičních procesech nese zodpovědnost Metnar

foto Ilustrační foto - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) přichází na schůzi vlády 13. ledna 2020 v Praze.

Praha - Za nedostatky v akvizičních procesech za desítky miliard korun nese podle Transparency International (TI) přímou zodpovědnost ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Protikorupční organizace to uvedla v tiskovém prohlášení, které poskytla ČTK. Reagovala tak na dnešní rezignaci náměstka ministra obrany pro akvizice Filipa Říhy. Metnar kritiku TI důrazně odmítl, její prohlášení označil za účelové s politickým podtextem. Nejde podle něj o nezávislou neziskovou organizaci.

Říha ze svého postu odešel po kritice ministerstva obrany v souvislosti se zakázkou na nákup pasivních sledovacích systémů. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny. Obrana čelila i podezření z předražení zakázky, to její představitelé opakovaně odmítli s odkazem na znalecký posudek, který cenu schválil. Říha ke svému odchodu uvedl, že žádnou chybu neudělal a dodržel zákon v plném rozsahu. Svůj konec zdůvodnil mediálním tlakem.

Podle TI rezignace Říhy vysílá k široké veřejnosti zneklidňující signál, že v současných zakázkách existují vážné manažerské problémy. "Už v tuto chvíli je jasné, že armáda nezíská potřebnou materiální vybavenost včas a kroky učiněné ministerstvem pod vedením Metnara toto zpoždění jen nadále prohlubují," uvedla organizace. Ministerstvo obrany podle ní neumí svůj rekordní rozpočet hospodárně využít a sílí pochybnosti o předražení jednotlivých zakázek.

Vedoucí analytik TI Milan Eibl uvedl, že Metnar nese přímou manažerskou a politickou zodpovědnost za současný stav akvizic. Za dobu strávenou ve funkci podle něj nedokázal z ministerstva vytvořit rovnocenného partnera pro armádu a zbrojní průmysl. "Bohužel také nedokáže kroky tohoto silového resortu věrohodně vysvětlit široké veřejnosti. Zdá se, že plní pouze úlohu 'pana Razítko',“ uvedl.

Ministerstvo obrany má podle TI dlouhodobě nedostatek expertních kapacit a problém s otevřenosti vůči veřejnosti. Za diskutabilní organizace označila hospodárné využití peněz určených na některé akvizice.

Metnar kritiku důrazně odmítl. "Armádní nákupy se této vládě daří nejlépe za posledních mnoho let a podobnou kritiku jednoznačně odmítám. Transparency International neberu jako nezávislou neziskovou organizaci, prohlášení je účelové a s politickým podtextem," sdělil ČTK. "Svou první zkušenost s nimi jsem měl už jako ministr vnitra, když přišli žádat o příspěvek. Už tehdy jsem z jednání neměl dobrý pocit," dodal.

Metnar: Rezignace náměstka je vyústěním chyb

Rezignace náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filipa Říhy je logickým vyústěním chyb, které se týkají zakázky na nákup pasivních sledovacích systémů. V Bruselu to dnes prohlásil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který nevyloučil další personální změny ve svém úřadě. Dodal, že o kritice na svou adresu od premiéra Andreje Babiše (ANO) neví.

Říha dnes opustil svou funkci po dohodě s Metnarem. Rezignaci zdůvodnil mediálním tlakem, kterému ministerstvo čelilo kvůli zakázce, jejíž součástí jsou radary Věra NG. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny.

"Pan náměstek Říha chybu neudělal, ale bohužel ji neodhalil a ta kontrolní činnost měla na tuto chybu vliv," řekl Metnar v Bruselu před začátkem jednání ministrů obrany Severoatlantické aliance.

České ministerstvo chce pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Zaplatí za ně 1,245 miliardy Kč bez DPH (asi 1,5 miliardy Kč s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů Kč. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně.

"Celou situací se podrobně zaobírám, nepředpokládám, že by došlo k dalším personálním opatřením, ale nemohu je vyloučit," uvedl Metnar.

Premiér Andrej Babiš o víkendu na facebooku ministra kritizoval za nezvládnutou komunikaci a chtěl vysvětlit okolnosti zakázky. Říha svou rezignaci komentoval slovy, že chyba nebyla na jeho straně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď