Testovací místo pro pendlery v Pomezí nad Ohří od středy končí

foto Hasiči staví 24. ledna 2021 nové testovací místo na covid-19 pro pendlery na hraničním přechodu s Německem v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a pro cesty z Česka do Německa vstoupila v platnost od tohoto dne zpřísněná opatření.

Karlovy Vary - Testovací místo na koronavirus pro pendlery v Pomezí nad Ohří od středy nebude fungovat. Pokud bude zájem, kraj ho na tomto hraniční přechodu do Německa obnoví v neděli 31. ledna a v pondělí 1. února. Dnes byl o testování malý zájem a kraj zatím nemá slíbenou pomoc vojáků, kteří by testovací místo personálně zajistili, informoval dnes hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

"Karlovarský kraj zatím neobdržel informaci o pomoci armády, o kterou jsme požádali kvůli zajištění chodu mobilního odběrového místa v Pomezí nad Ohří. Z toho důvodu, ale i vzhledem k současnému minimálnímu zájmu o testování v průběhu dnešního dne, nebude odběrové místo od středy 27. ledna v provozu," uvedl Kulhánek.

Místo kde se pendleři mohou zdarma testovat antigenními testy, zřídil Karlovarský kraj narychlo v neděli 24. ledna a začalo fungovat od pondělních 4:00. V pondělí byl o testování extrémní zájem a od časného rána stály před testovacím místem desítky, možná stovky aut pendlerů, kteří potřebovali testy, aby mohli do Bavorska do zaměstnání. Dnes ale byl zájem výrazně nižší. Testovací místa provozuje na druhé straně hranice i Bavorsko.

Protože testovací místa na německé straně nejsou u každého přechodu, pendleři tak budou mít omezenou možnost, jak se do zaměstnání dostat s platným testem. Podle informací ČTK fungují testovací místa kromě Pomezí nad Ohří ještě na německé straně přechodů Folmava, Železná Ruda a Lísková v Plzeňském kraji.

Zřízení i provoz testovací místa v Pomezí nad Ohří zajišťovali hasiči. Ale i ti v současné době mají kvůli koronaviru nedostatek lidí. Kraj proto požádal o personální výpomoc armádu. Zatím ale závazný příslib pomoci nemá.

V Česku jsou navíc antigenní testy pro zájemce zdarma, ale jen jednou za pět dní. Další testy, které požaduje Bavorsko jednou za 48 hodin, by si tak pendleři museli platit a na to mobilní buňka na hranicích v Pomezí nad Ohří není zařízená.

Požadavky bavorské vlády na testování jednou za dva dny zahltili i tak vytížené call centrum, kde se lidé z Karlovarského kraje mohou objednat na antigenní testování. Podle hejtmana Kulhánka v pondělí call centrum zaznamenalo rekord, když vyřídilo 1260 hovorů na rozdíl od průměrných 800.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 9:00 1°C

Celá předpověď