Test ukázal, kolik reálně ujedou elektromobily na dálnici

foto Elektromobil Porsche Taycan.

Pro současně prodávané elektromobily to není moc dobré vysvědčení. I naše redakční testy prokázaly, že dálniční jízdy znamenají podstatně větší spotřebu energie než uvádějí oficiálně uváděné průměrné hodnoty. U nás samozřejmě ale jezdíme pod dálnicích rychlostí až 130 kilometrů v hodině.

Loňský test specializovaného amerického portálu Insideevs.com ovšem ukázal, že už rychlost 70 mil v hodině (v přepočtu zhruba 113 kilometrů v hodině), což je limit platný obvykle na východě USA, přináší zkrácení dojezdu elektromobilů až o více než dvacet procent v porovnání s oficiálními hodnotami podle amerického měřícího cyklu EPA.

Naprosto nejhoršího výsledku při tomto testu dosáhl vůz Hyundai Ioniq 5 ve verzi s pohonem všech kol, který ujel na jedno nabití baterie o 24 procent kratší vzdálenost, než kterou by měl podle oficiálních papírových údajů zvládnout.

Na dlouhé cesty po dálnici touto rychlostí není úplně dobře připravený ani Jaguar I-Pace (-16,7 procenta) a velký pick-up Rivian R1T (-19,1 procenta). Kolem deseti procent byl rozdíl v deklarovaném a skutečném dojezdu také u některých verzí automobilů Tesla Model 3, S a Y a rovněž u vozu Kia EV6.

Dobře si nevedla ani velká část starších typů elektromobilů. Například Chevrolet Bolt (-12,7 %).

Naopak více než je deklarovaná hodnota zvládly během testu ujet některé verze Fordu Mustang Mach-E, dále modely BMW i4 a iX.

Ovšem poměrně výrazně nad slibovaný dojezd se při reálné zkoušce dokázaly dostat jen dva vozy z Německa. Konkrétně Mercedes-Benz EQS 450+, který uváděnou hodnotu překonal o 13 procent a zejména pak prakticky všechny nabízené varianty modelu Porsche Taycan. U něho se vždy podařilo ujet oproti normované hodnotě dojezdu minimálně o 30 procent, ale také o 36 procent více.

 Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď