Tesla je pětimilionová

foto Elektromobil Tesla model X.

Automobilka Tesla oznámila, že dosáhla milníků pěti milionů vyrobených vozů od počátku své existence. Stalo se tak dvacet let po založení společnosti a patnáct let od doby, kdy z výrobní linky sjelo první auto s jejím logem.

Její produkce se stále zvyšuje. Trvalo totiž celých dvanáct let, než mohla Tesla v roce 2020 oznámit pokoření hranice jednoho milionu kusů. Druhý milion byl vyrobený za osmnáct, třetí za 11 a čtvrtý za sedm měsíců. Od čtvrtého do pátého uplynulo jen o něco více než šest měsíců. Nyní je reálné předpokládat, že hranice šesti milionů vyrobených aut padne v prvních měsících příštího roku.

Tesla je sice v současnosti největším světovým výrobcem bateriových elektromobilů, ovšem z hlediska globální automobilové produkce stále hodně zaostává za skutečně velkými hráči jako jsou koncerny Toyota, Volkswagen, Stellantis nebo General Motors. I pokud by se jí podaří její plán spočívající v pravidelném meziročním zvyšování výroby o padesát procent, bude trvat ještě řadu let, než se na tyto giganty dotáhne.

Momentálně nejžádanějším modelem značky je Tesla Y. Přesto se jubilejním vozem s výrobním číslem 5 000 000 se stala Tesla Model 3. Smontovali ji dělníci v čínské Šanghaji, která je teď největší továrnou této americké značky. Nejbližší připravovanou novinkou je Cybertruck. Přesto i pro nejbližší roky zůstane nejprodávanějším modelem automobilky menší SUV Tesla Y.

Jen pro srovnání. Pětimiliónová produkce skutečně není v automobilovém světě žádné mimořádné číslo. Například Škoda Auto se blíží k milníku 25 milionů a třeba i ve velkých problémech se celá desetiletí nacházející ruská Lada překonala 30 miliónů. Volkswagen pak má ve svém portfoliu hned dva modely (Golf a Passat), které každý vznikl ve více než třiceti milionech exemplářů.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď