Terčem náletu dronů na Moskvu mohly být byty ruské rozvědky, tvrdí NBC

foto Ilustrační foto - Dronem poškozená obytná budova v Moskvě, 30. května 2023.

Washington/Moskva - Cílem bezpilotních letounů, které na konci května zaútočily na Moskvu, mohly být domy, ve kterých žijí pracovníci ruské rozvědky SVR, uvedla americká televizní stanice NBC s odvolání na nejmenovaného amerického představitele a zdroj z Kongresu, obeznámené s podrobnostmi náletu.

Přinejmenším jeden z obytných domů zasažených dronem má něco společného se SVR, uvedla i firma Strider Technologies zaměřená na sběr informací na základě otevřených zdrojů. Dům patří státní organizaci, která má uzavřené kontrakty s vojenskou jednotkou sloužící jako krytí SVR.

Nálet mohl posloužit i jako psychologický útok proti oporám režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, na jehož rozkaz ruská vojska válku proti Ukrajině loni rozpoutala. NBC nicméně připustila, že se neví, zda při náletu byl skutečně poškozen nějaký příbytek důstojníka SVR či zda kdokoliv ze SVR byl zraněn.

Ruská redakce BBC podotkla, že verze NBC odporuje tvrzením ruského ministerstva obrany. Podle něj drony, které se zřítily na obytné domy, nedoletěly k zamýšleným cílům kvůli účinnému fungování prostředků radioelektronického boje (REB). Ministerstvo tvrdilo, že na Moskvu celkem útočilo osm dronů, z nichž tři zneškodnily prostředky REB a zřítily se. Dalších pět sestřelily protiletadlové komplexy Pancir-S.

Tři drony, které se podle ruských vojáků po zásahu REB zřítily, zasáhly obytné domy na Leninské třídě a na Profsojuznoj (Odborářské) a Atlasové ulici.

Ruské ministerstvo obrany útok na Moskvu označilo za terorismus a obvinilo z něj "kyjevský režim". Ukrajina své zapojení nepotvrdila. Rusko přitom na ukrajinská města podniká vzdušné údery už měsíce, používá k nim nejen drony, ale také střely s plochou dráhou letu, bomby a rakety.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď