Temelín začne zavážet palivo, zkusí i soubory od Westinghouse

foto Ilustrační foto - Při plánované odstávce na výměnu paliva testovala Jaderná elektrárna Temelín na reaktorovém sále prvního bloku nový kontejner od firmy Škoda JS na použité palivo. Zkoušky trvaly pět dní. Energetici se zaměřili na hlavní práce při plnění a odvozu kontejneru z reaktorového sálu do skladu použitého paliva. Místo reálného paliva použili maketu. Použité palivo chtějí poprvé do nového kontejneru dát během odstávky druhého bloku, která začne ve druhé polovině června. První temelínský blok je plánovaně odstaven od 1. března, znovu vyrábět by měl od konce dubna. Snímek byl pořízen 28. března 2019 při odčerpávání a vysoušení 105 tunového kontejneru (modrý uprostřed).

Temelín (Českobudějovicko) - Technici v jaderné elektrárně Temelín začnou o víkendu zavážet palivo do reaktoru prvního bloku, který je od 1. března plánovaně odstaven. Zavezou tam 163 palivových souborů, mezi nimi i šest zkušebních od firmy Westinghouse Electric Sweden. Elektrárna je chce v nadcházejících letech testovat. Nyní využívá palivo ruské firmy TVEL. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Odstávka prvního bloku by měla trvat dva měsíce.

Westinghouse Electric Sweden je od roku 2000 součástí skupiny Westinghouse Electric Company. Ve dvou švédských závodech ve městech Väster?s a Täby má přes 1000 zaměstnanců. Americká firma Westinghouse se podílela na stavbě prvních dvou bloků Temelína. Palivo od Westinghouse se teď do elektrárny vrací téměř po deseti letech, zatím jen na testy.

"Neznamená to přechod na americké palivo. Jde pouze o testování pro ověření vlastností a oboustranné získání know-how před výběrem dodavatele pro další kontrakt. Se stávajícím výrobcem máme nasmlouvaný objem paliva do roku 2023 a smlouva nám umožňuje v případě potřeby uplatnit opci na další překládky," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Teď používá Temelín palivo od ruské firmy TVEL.

Přestože palivo od Westinghouse bude tvořit pouze tři procenta ze všech palivových souborů v reaktoru, licenční řízení trvalo téměř tři roky. "Vzniklo přes sedm desítek technických zpráv, analýz a posudků, které mají dohromady přes 7000 stran," uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

TVEL dodává Temelínu palivo od roku 2010. Loni zavezli energetici do reaktoru druhého bloku 48 modernizovaných souborů TVEL, které doplnily původní typ paliva. Podle TVEL je nové palivo mechanicky odolnější.

Odstávka prvního bloku začala v Temelíně 1. března. Během dvou měsíců vymění energetici téměř třetinu paliva, zkontrolují bezpečnostní systém i turbínu nebo vyzkouší nový kontejner na použité palivo od nového dodavatele, Škody JS. V plánu mají přes 12.000 činností včetně 70 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojilo asi 1000 lidí. Začátek odstávky druhého bloku plánuje elektrárna na druhou polovinu června, také na dva měsíce.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 3,9 TWh elektřiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď