Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

foto Jaderná elektrárna Temelín na Českobudějovicku odstavila v noci na 24. června 2021 kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. 

Temelín (Českobudějovicko) -  Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře druhý blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10.000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

Bouře a silný vítr způsobily pád tří stožárů linky velmi vysokého napětí, která spojuje Temelín a rozvodnou stanici Kočín. Linka, která je mimo areál elektrárny, byla odstavená a druhý temelínský blok tak nemohl odvádět elektřinu a automatické systémy blok odstavily. "Vedení elektrárny se rozhodlo plánovanou odstávku zahájit o týden dříve. Bezpečnost temelínské elektrárny není ovlivněna. První blok pracuje na plném výkonu," uvedl mluvčí.

Druhý blok chtěli energetici původně odstavit kvůli výměně paliva 2. července. Jenže spadly tři stožáry s linkou velmi vysokého napětí, s jejíž pomocí se odvádí elektřina z druhého bloku. Vedení elektrárny proto posunulo začátek plánované odstávky. "Situace vznikla mimo elektrárnu. Dokud nebude linka zprovozněna, nemůžeme blok najet. Podle aktuálních informací může oprava trvat i několik dní. Proto jsme se rozhodli o týden posunout začátek odstávky," řekl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Při odstávce vymění energetici čtvrtinu paliva, zkontrolují reaktor, bezpečnostní systémy i turbínu. Plánují několik desítek investičních akcí. Odstávka potrvá přes dva měsíce.

ČEZ také nabídl nejbližším obcím krizovou pomoc po bouři. Mohou rychle získat grant 50.000 Kč na opravu škod.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 7,6 TWh.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď