Televizní festival Zlatá Praha otevřou 20. září dokumenty o Pavlicovi a Dashe

foto Tisková konference k televiznímu festivalu Zlatá Praha, 14. září 2023, Praha. Tanečník a choreograf Václav Kuneš a zpěvačka Dasha.

Praha - Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha od středy 20. do soboty 23. září představí 83 soutěžních a pět nesoutěžních snímků o hudbě, tanci i divadle. Na Nové scéně pražského Národního divadla ho zahájí dokumenty režiséra Jana Mudry o hudebníkovi Jiřím Pavlicovi a zpěvačce vystupující pod jménem Dasha. Sledovat festivalové dění bude možné nejen přímo na Nové scéně, ale letos poprvé i na festivalovém webu. Vybrané přímé přenosy odvysílá také program ČT art, diskuse a doprovodné akce budou přenášet i sociální sítě. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

Fotogalerie

Nejlepší snímky si odnesou celkem sedm ocenění. Slavnostní předávání se uskuteční ve čtvrtek 21. září. O vítězi bude rozhodovat mezinárodní pětičlenná porota. Jejím předsedou je německý režisér a producent Reiner E. Moritz, který navštívil zatím všechny ročníky festivalu. Členem je i bývalý generální ředitel České televize, producent, scenárista a vysokoškolský pedagog Ivo Mathé.

"Soutěžní festival zaměřený na menšinové žánry je unikát, a proto přitahuje pozornost. Vítězům otvírá cesty k divákům i na televizní trhy," uvedl Motl. "Jeho 60. ročník razantním způsobem vstupuje do digitálního prostoru, po registraci lidé mohou filmy vidět na webu po celé České republice. Další novinkou je přesunutí vyhlášení vítězů z konce festivalu na druhý den, poprvé v historii festivalu bude mít veřejnost možnost osobně se setkat s porotci a s vítězi hlavních cen," dodal.

Ze snímků přihlášených producenty a televizními společnostmi z celého světa vybere pětičlenná mezinárodní porota hlavního vítěze, který získá Grand Prix, ve třech kategoriích se bude soutěžit i o České křišťály. Během slavnostního večera bude dále uděleno i několik speciálních cen - Cena České televize, Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin a Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Speciální cenu za mimořádný umělecký přínos na Zlaté Praze udělí již poněkolikáté Evropská vysílací unie (EBU) a Hudební a mediální centrum IMZ. Letos ocení skladatele Mikaela Karlssona a režiséra, choreografa a scénografa Alexandera Ekmana.

Dokument Jiří Pavlica a jeho světy vypráví o tvůrci, jež letos slaví 70. narozeniny i půlstoletí působení se souborem Hradišťan. Snímek Dasha - několik podob je věnovaný muzikálové zpěvačce a herečce, držitelce Ceny Thálie za muzikálovou roli Máří Magdalény. Právě Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková, letošní ročník festivalu uzavře koncertem za doprovodu Filharmonie Hradec Králové a kapely Pájky Pájk pod taktovkou Martina Kumžáka.

Festival dále uvede například na časosběrný dokument Rok s Národním divadlem, medailon o tanečníkovi, choreografovi a řediteli souboru 420PEOPLE nazvaný Václav Kuneš či film Josef Špaček - devět sezón o českém houslovém virtuosovi.

Během festivalu mohou zájemci již tradičně navštívit při komentované prohlídce historickou budovu Národního divadla. Poprvé se mohou podívat také do Rudolfina a Obecního domu. Chybět nebude ani Tančírna na Novotného lávce či celodenní program Zlatého dne Zlaté Prahy na piazzettě Národního divadla. Události, které se budou příští rok konat v rámci oslav dvoustého výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, na Zlaté Praze představí Aleš Březina, kreativní ředitel projektu Smetana 200.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď