Technologická agentura zvýší podporu výzkumu kvůli koronaviru

foto Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně začala 25. března 2020 využívat rychlotesty na nový typ koronaviru. Ve stejný den ráno v kraji evidovali celkem 77 potvrzených nákaz.

Praha - Technologická agentura ČR (TA) podpoří výzkumné projekty pomáhající v boji s koronavirem. Řešitelé mohou požádat o změny v současných projektech či upřednostnit témata související s nemocí COVID-19. TA to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

Výzkumníci, kteří chtějí rozšířit svůj projekt o témata spjatá s pandemií, si podle TA mohou požádat o prodloužení doby řešení a navýšení financí. Využít mohou i standardní změnové řízení ohledně úpravy harmonogramu výstupů a délky výzkumu.

Další kroky se týkají programu GAMA 2, který je zaměřen na aplikovaný výzkum, experimentální vývoj a inovace. Agentura vyzvala všechny zapojené, aby zvážili přednostní podporu dílčím projektům, které by pomohly v současné situaci. Část řešitelů to podle TA uvítala a začala jednat. Jako příklad agentura uvedla vznik nového typu respirátorů nejvyšší třídy v Centru informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Vývoj respirátorů připravovaný pro nemocnice na 3D tiskárnách trval zhruba týden, nyní se už vyrábí. V CIIRC také připravují formu pro vstřikování plastů, která umožní vyrábět respirátory hromadně.

TA také vyzvala zahraniční partnery, aby v květnové soutěži programu mezinárodní spolupráce DELTA 2 umožnily zaměření projektů na výzkum ohledně COVID-19.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď