Tchajwanský ministr zahraničí Wu ocenil Havla, Kuberu i Vystrčila

foto Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (vlevo) se zdraví s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu 31. srpna 2020 v Tchaj-peji.

Praha - Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu dnes v Praze ocenil někdejšího českého prezidenta Václava Havla a bývalého a současného předsedu Senátu Jaroslava Kuberu a Miloše Vystrčila (oba ODS) za jejich demokratické hodnoty. Českou republiku na mezinárodní konferenci o její spolupráci s Tchaj-wanem zároveň vyzdvihl jako obchodního partnera a zemi, která ostrovní stát podporuje.

„Rád bych ocenil Českou republiku za to, že se jako první ujala vůdčí role v podpoře a spojení se s Tchaj-wanem, a vytvořila tak neobyčejný příklad pro ostatní. Možná nás dělí tisíce mil, ale pojí nás sdílené vize a hodnoty," uvedl Wu s tím, že obě země mají své vlastní zkušenosti s autoritářskými režimy.

"Havlův odkaz trvá nejenom v jeho rodné zemi, ale celosvětově díky lidem, které inspiroval k snahám o dosažení svobody a demokracie. Jedním z těchto lidí je předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, který vedl delegaci na Tchaj-wan i přes silnou opozici," dodal Wu.

Vystrčil navštívil Tchaj-wan loni na přelomu srpna a září i přes nesouhlas Pekingu, prezidenta Miloše Zemana či premiéra Andreje Babiše (ANO). Čínský ministr zahraničí Wang I tehdy prohlásil, že Vystrčil "zaplatí vysokou cenu" za porušení principu jedné Číny za návštěvu ostrovního státu, který Čína považuje za svou součást.

Plán na návštěvu Tchaj-wanu v říjnu 2019 oznámil i tehdejší předseda Senátu a Vystrčilův předchůdce Kubera. Čínské velvyslanectví v Praze následně hrozilo odvetnými opatřeními vůči českým podnikům, pokud se návštěva uskuteční. Loni v lednu na schůzce se Zemanem dostal Kubera dopis, v kterém čínská ambasáda varovala před cestou na Tchaj-wan. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt.

Dnešní konference se koná v rámci mise tchajwanské podnikatelské delegace, které se kromě ministra zahraničí účastní i ministr pro vědu a technologie Wu Cung-cong. V pondělí podepsali zástupci Česka a Tchaj-wanu pět nových memorand, která mají rozšířit jejich spolupráci v internetové bezpečnosti, ve vesmírném průmyslu, ve vývoji technologií katalyzátorů nebo v přesném strojírenství. V úterý senátor Jiří Drahoš (za STAN) potvrdil, že příští rok plánuje dosud odkládanou cestu na ostrovní stát.

Vystrčil jednal s Wuem o hospodářské spolupráci či kyberbezpečnosti

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o hospodářské spolupráci či kybernetické bezpečnosti. Vystrčil to řekl na dnešní tiskové konferenci v Senátu. Odpoledne se Wu setká s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).

"Jednali jsme jednak o dalších možnostech vzájemné hospodářské spolupráce, rovněž jsme se dotkli poměrně výrazně kyberbezpečnosti. Dostali jsme i nabídku z tchajwanské strany, abychom případně v těchto věcech docela úzce spolupracovali," řekl Vystrčil.

Wu řekl, že si ocenění od předsedy horní komory velmi váží. Jde pro něj o první návštěvu České republiky. Uvedl, že medaile není pouze pro něj, ale pro tchajwanský lid, který je odvážný a chrání svobodu, demokracii a lidská práva. "Medaile patří také mé zemi, která se snaží účastnit práce mezinárodních organizací," dodal Wu.

Čína, která Tchaj-wan považuje za svou součást, protestovala proti tomu, aby ČR tchajwanské ministry oficiálně přijala. Silně se už loni stavěla proti návštěvě české delegace na Tchaj-wanu. Hrozila politickými i hospodářskými sankcemi. Kritiku zopakovalo čínské velvyslanectví v Praze i v úterý a dnes.

"Nemůžeme podléhat tomu, že musíme žít tak, jak si přejí jiní. Je naší povinností prosazovat svoje názory, svoje pojetí svobody, svoji vůli, svoje pojetí demokracie a vlády práva," řekl Vystrčil. Dnešní setkání je podle něj dokladem toho, že Česko je suverénní a svébytný stát.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pátek 3. prosince 2021

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď