SZÚ potvrdil další tři případy opičích neštovic, celkem jich je pět

foto Ilustrační foto - Částice viru opičích neštovic na snímku z elektronového mikroskopu z roku 2003.

Praha - Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět. Podle vyjádření hygieniků všechny nakažené osoby žijí v Praze. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), jeden k vyšetření poslala Bulovka. Informovala o tom dnes mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Podle ní nyní nemá SZÚ informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření.

Kontakty všech pozitivně testovaných se nadále zabývá krajská hygienická stanice v místě, kde bydlí. U dosud prokázaných případů jde o Hygienickou stanici Hlavního města Prahy. V nemocnicích jsou pacienti izolováni na samostatných pokojích infekčních odděleních. Jeden z dnes prokázaných v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. "Jedná se o muže středního věku. Jeho zdravotní stav je stabilizován, onemocnění nemá vážný průběh," uvedla dnes na twitteru Fakultní nemocnice Bulovka.

Další dvě osoby leží na klinice infekčních nemocí v ÚVN, jedna je podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke sledovaná ambulantně. "Z preventivních důvodů jsou od dnešního dne zrušeny návštěvy na Klinice infekčních nemocí," sdělila mluvčí ČTK.

Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. V Česku se první případ potvrdil v úterý, nakažený člověk podle SZÚ pobýval začátkem května na festivalu v Antverpách v Belgii. Druhý případ oznámený ve středu byl blízkým kontaktem prvního nakaženého. Karanténu mělo nařízenou celkem pět lidí, všichni bydleli na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž,

Výsledky prvních dvou vzorků, které byly dosud považovány za předběžné, už Národní referenční laboratoř SZÚ ověřila PCR metodou. Stejné potvrzení se podařilo i u dalších dvou vzorků, jeden laboratoř kvůli nedostatku materiálu zkoumala na elektronovém mikroskopu. "Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený," uvedl SZÚ.

SZÚ doplnil, že ve všech pěti případech jde o mírnější variantu viru spadající do západoafrické skupiny virů, kde je udávána smrtnost jedno procento. Podle stanoviska odborné společnosti infekčního lékařství byla smrtnost zkoumaná v zemích střední a západní Afriky, kde je více než 1000 případů za rok. V roce 2003 byla nákaza zavlečena do USA, kde se nakazilo přes 80 lidí včetně dětí. Nikdo tam ale nákaze nepodlehl.

O případných dalších nákazách plánuje ústav informovat vždy jednou týdně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď