Systém NEC pozná člověka, i když má na obličeji roušku

foto Lidé v rouškách na přechodu pro chodce 7. ledna 2020 v tokijské čtvrti Šibuja.

Tokio - Japonská technologická společnost NEC představila systém pro rozpoznávání tváře, který dokáže identifikovat člověka, i když má obličej zakrytý rouškou. Technologie se zaměřuje na ty části obličeje, které nejsou zakryté, jako například oči, informoval zpravodajský server BBC News.

Firma NEC uvedla, že ověření totožnosti trvá necelou sekundu a dosahuje přesnosti 99,9 procenta. Mezi klienty japonské společnosti patří aerolinky Lufthansa a Swiss International Airlines nebo londýnská metropolitní policie. Ta díky systému porovnává tváře zachycené v davu s těmi, které má na seznamu sledovaných osob.

Společnost NEC uvedla, že systém začala vyvíjet již před pandemií nemoci covid-19, aby vyšla vstříc alergikům nosícím roušky. Pandemie firmu přiměla práci na technologii urychlit. "Vzhledem ke koronavirové krizi a dlouhotrvajícímu nouzovému stavu potřeba takového systému ještě vzrostla, a tak jsme nyní tuto technologii uvedli na trh," řekl agentuře Reuters představitel firmy Šinja Takašima.

Podle společnosti NEC může být systém využíván i u bezpečnostních vstupů do budov a testován je také pro automatické platby v obchodě. Cílem je přitom minimalizovat kontakt lidí s povrchy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď