Světlík dle soudu nemusí dát Beranovi 1,7 mld. za akcie Vítkovic

foto Předseda dozorčí rady Vítkovic Jan Světlík.

Praha/Ostrava - Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík nemusí doplatit miliardáři Davidu Beranovi asi 1,7 miliardy korun za akcie Vítkovic. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, uvedl dnes server E15.cz. Verdikt není pravomocný. Akcie koupil Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie firmě KKCG a vyvstaly pochybnosti o platnosti smluv a vlastnictví akcií, které tak skončily v soudní úschově. V roce 2017 vydal exekutor akcie Světlíkovi, který za ně měl Beranovi vrátit původně sjednanou kupní cenu s úroky, tedy okolo 100 milionů. Podle Berana je však skutečná hodnota akcií vyšší.

Beran se domáhal žalobou vyplacení 1,69 miliardy, což je podle něj skutečná hodnota sporného balíku akcií společnosti Vítkovice Holding. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR v roce 2015 rozhodl, že Světlík tyto peníze plus úroky musí Beranovi dát. Obvodní soud pro Prahu 1 ale později toto rozhodnutí odložil a Městský soud v Praze nyní rozhodčí nález zcela zrušil. Strany sporu se však ještě mohou proti rozsudku odvolat, píše server.

"Rozhodnutí Městského soudu v Praze samozřejmě vítám, i když je prvoinstanční," řekl serveru Světlík. Beran se podle něj domáhá něčeho, co mu nepatří.

Původní transakce mezi Světlíkem a Beranem se týkala akcií představujících podíl 45 procent ve firmě Vítkovice Holding. Firma ale mezitím navýšila kapitál, a podíl představovaný Beranovým balíkem akcií tím klesl na 11,25 procenta.

V posledních letech se některé společnosti ze skupiny Vítkovice dostaly do ekonomických problémů. Skupina je řešila restrukturalizací a prodejem některých firem novým investorům. Také se od ní oddělila lahvárenská část do samostatného Cylinders Holdingu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 20. září 2019

Očekáváme v 19:00 14°C

Celá předpověď