Svět míří podle generálního tajemníka OSN do klimatického pekla

foto Zástupci zemí, kteři se sešli na klimatické konferenci COP27 v Egyptě, na společné fotografii 7. listopadu 2022.. 

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Lidstvo má na výběr - spolupracovat při řešení dopadů globálního oteplování, nebo zahynout. V úvodním projevu k účastníkům klimatické konference v egyptském Šarm aš-Šajchu to dnes řekl generální tajemník OSN António Guterres. Státníci se ve svých projevech věnovali nejčastěji přechodu ekonomik k čistějším zdrojům energie a ohlašovali závazky svých zemí k ochraně klimatu.

Fotogalerie

Podle českého premiéra Petra Fialy, který na konferenci zastupuje Česko, je Evropská unie na cestě k tomu, aby se do roku 2050 stala prvním klimaticky neutrálním kontinentem, a snahou evropských zemí je přesvědčit ostatní státy, aby tento směr následovaly. "Já stále vidím větší a silnější vědomí i u zemí, které nepatří k západnímu demokratickému světu, že je třeba se více věnovat ekologické politice a důsledkům klimatických změn," řekl Fiala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že klimatické cíle nesmějí být obětovány kvůli válce na Ukrajině. Vyzval země, aby přešly od uhlí k jiným zdrojům a pomohly v tomto směru také chudším státům. "Musíme své ekonomiky přeorientovat na jiné zdroje než uhlí. Musíme chudším státům pomoci, aby to učinily také co nejrychleji," sdělil prezident.

Britský premiér Rishi Sunak slíbil, že Británie splní slib z loňské klimatické konference, jímž se zavázala k ochraně lesů. Nad rámec slíbených 1,5 miliardy liber uvolní dalších 90 milionů (2,5 miliardy korun). Ochrana lesů je podle Sunaka jeden z nejúčinnějších způsobů, jak splnit závazek z pařížské klimatické konference, kde se před sedmi lety státy zavázaly, že se teplota nezvýší o více než 1,5 stupně nad úroveň před průmyslovou revolucí.

S velmi důrazným projevem vystoupil na úvod konference Guterres, když řekl, že je svět na cestě do klimatického pekla. "Lidstvo má na výběr: buď spolupracovat, nebo zahynout. Je to buď pakt klimatické solidarity, nebo kolektivní sebevražda," prohlásil.

Konference má trvat 14 dní a koná se v době ruské války proti Ukrajině, obecně se zvyšující inflace a nedostatku energie.

Podle generálního tajemníka OSN je "nepřijatelné, skandální a sebedestruktivní", že jiné krize, zejména válka na Ukrajině, odsunuly boj za klima "do pozadí".

Guterres vyzval k uzavření dohody mezi nejbohatšími a nejchudšími ekonomikami s cílem urychlit odklon od fosilních paliv. "Dvě největší ekonomiky - USA a Čína - nesou zvláštní odpovědnost za to, aby spojily úsilí k vytvoření této dohody," řekl generální tajemník.

S finančními sliby mezi prvními přišly fond amerického miliardáře Jeffa Bezose a nadace Billa a Melindy Gatesových. Bezosův fond do roku 2030 daruje jednu miliardu dolarů (24 miliard Kč) na ochranu přírody a biologické rozmanitosti. Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytne 1,4 miliardy dolarů (34 miliard Kč) malým zemědělcům v Africe a v Asii, aby se mohli lépe přizpůsobit změnám klimatu.

Belgie je po Dánsku a Skotsku teprve třetí, kdo se zavázal přispět rozvojovým zemím na vyrovnání ztrát a škod způsobených změnami klimatu. Belgie poskytne 2,5 milionu eur (asi 60 milionů korun) Mosambiku, sužovanému extrémními klimatickými jevy, jako jsou cyklony, sucho a záplavy.

Světová meteorologická organizace (WMO) v den zahájení konference zveřejnila zprávu, podle níž se oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje - posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů a odtávání ledovců už nic nezastaví.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď