Švédský parlament schválil zákon, který umožňuje členství země v NATO

foto Vlajky Finska (vlevo) a Švédska v sídle NATO v Bruselu, 18. května 2022.

Stockholm - Švédský parlament schválil zákon umožňující členství země v Severoatlantické alianci. Informovala o tom agentura Reuters. Pro vstup do NATO se severská země, která byla tradičně neutrální, rozhodla po ruské invazi na Ukrajinu v loňském roce. Přijetí Švédska a Finska, které se o členství rovněž uchází, musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance; zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka. Podobný zákon jako Švédsko přijali finští poslanci začátkem března.

Návrh švédského zákona byl podle očekávání schválen drtivou většinou hlasů. V 349členném zákonodárném sboru hlasovalo pro 296 poslanců, proti se jich vyjádřilo 37 - šlo o zákonodárce z řad malé Levicové strany a také Zelených. Pokud bude Švédsko do aliance přijato, skončí tím dvě století dlouhá éra, během níž země nebyla součástí žádných vojenských aliancí.

"Členství v NATO je nejlepší způsob, jak zajistit švédskou bezpečnost," citovala agentura AP z projevu ministra zahraničí Tobiase Billströma.před poslanci. Šéf diplomacie označil dnešní hlasování za "historickou událost" a "jedno z nejdůležitějších bezpečnostně politických rozhodnutí v dějinách naší země".

Finsko a Švédsko stále čekají na to, až jejich žádost o členství potvrdí Maďarsko a Turecko. Budapešť minulý týden uvedla, že bude o vstupu Finska hlasovat 27. března, přičemž vládnoucí strana Fidesz ho podpoří. O přistoupení Švédska se má rozhodnout později. Maďarský premiér Viktor Orbán dříve obvinil Stockholm a Helsinky z šíření "naprostých lží" o stavu demokracie a právního státu v Maďarsku.

Ankara má zejména vůči Švédsku výhrady a kritizuje Stockholm za to, že podle ní poskytuje útočiště kurdským radikálům a odpůrcům islámu nebrání ve veřejných protimuslimských projevech. Minulý týden prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Turecko zahájí proces ratifikace finské žádosti, v případě Švédska chce ale dále jednat o naplňování svých požadavků týkajících se potírání terorismu.

Ministr zahraničí Billstrom dnes hodnotil šance Švédska na vstup do aliance optimisticky, podle něj se tak může stát před červencovým summitem NATO v litevském Vilniusu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď